لزوم برخورد درست مرزداران با زائران اربعین

به گزارش خبرگزاری فارس از خرمشهر، حجت‌الاسلام محمد جواد عادل‌پور شامگاه دوشنبه در نشست کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین شهرستان اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که هر سال در ایام اربعین با آن رو‌به‌رو می‌شویم، برخورد ناشایست بعضی از مرزداران با زائران اربعین حسینی است، گرچه این مشکل در سال گذشته به میزان کمتری رسیده بود.

وی با تاکید بر اینکه باید مسؤولان عقیدتی ـ سیاسی و یا بخشی از مرزداران در نشست‌ها حضور داشته باشند، بیان کرد: به دلیل اینکه مرزداران اولین کسانی هستند که با زائران برخورد می‌کنند، باید افرادی که از درون و تحمل مسائل قوی باشند، در مرزداری گمارده شوند.

امام جمعه مینوشهر گفت: مشکل برخورد بعضی از مرزداران با زائران اربعین حسینی باید برای همیشه حل شود و زائر ما نباید اخلاق طرف‌های عراقی را بر اخلاق مرزداران ما ترجیح دهد، گرچه مرزداران ما زحمات زیادی را می‌کشند و ما از آنها تقدیر و تشکر می‌کنیم.

وی متذکر شد: در مرز شلمچه نه تنها فقط شهرستان خرمشهر مشغول فعالیت است، بلکه شهرستان‌های مختلفی ماموریت پیدا کردند و برای خودساز و کاری دارند، به همین دلیل باید با آنها هماهنگ شویم و از ایده و نظرات آنها استفاده کنیم، تا توان بهره‌برداری خوبی از مسائل فرهنگی در ایام اربعین داشته باشیم.

عادل‌پور با تاکید بر حضور خطیبان در ایام اربعین، خاطرنشان کرد: ما باید در راهپیمایی اربعین حسینی، فرهنگ، قوانین و ارزش‌های مردم عراق را رعایت کنیم، گرچه فرهنگ ما با فرهنگ مردم عراق مشابه است و خطیبان ما باید در این فرصت ایام محرم و اربعین، این مطالب را برای زائران تبیین کنند.

امام جمعه مینوشهر با تاکید بر اینکه زائران اربعین حسینی سفیران ایران هستند، گفت: مردم و زائران نه تنها فقط سفیران ایران هستند، بلکه سفیرانی برای بحث بین‌المللی نیز تلقی می‌شوند و نباید رفتارهای ما به گونه‌ای باشد تا در بحث بین‌الملل انعکاس پیدا کند.

وی عنوان کرد: در سال‌های گذشته در بحث استفاده از طلاب و روحانیون خرمشهر در بحث ایام اربعین غفلتی داشتیم، که نماز جماعت‌ها را طلاب غیر خرمشهری برپا می‌کردند، اما باید امسال طلاب و روحانیون خرمشهری در بحث استقرار در مرز شلمچه، تبیین مسائل، نماز جماعت و سخنرانی حضور و فعالیت داشته باشند.

انتهای پیام/۷۲۰۳۳/ر۳۰/

http://fna.ir/O7YVJI

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *