لزوم پرهیز جدی از انجام پژوهش‌های تکراری و کم‌خاصیت

به گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از مرکز خبر حوزه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن نظری‌شاهرودی با بیان اینکه حوزه و دانشگاه در سال‌های اخیر گام‌های خوبی در زمینه تولید علم و پژوهش در کشور برداشته‌اند، ابراز داشت: به خصوص در رابطه با حوزه‌های علمیه، آنچه محسوس است اینکه در یکی دو دهه گذشته اقدامات و کارهای بسیار خوب پژوهشی صورت گرفته به طوری که باید گفت حقیقتاً قدرت و وسعت پژوهشی امروز حوزه و نیز محصولات علمی و پژوهشی آن نسبت به سابق قابل قیاس نیست.

وی افزود: نتیجه بسیاری از این پژوهش‌ها نیز در جلسات و نمایشگاه‌های متعدد عرضه شده و مورد نقد و بررسی قرار گرفته است، ضمن آنکه به طور خاص برخی از آن‌ها در قالب کتاب‌هایی فاخر و قابل توجه در همایش کتاب سال حوزه و نیز جشنواره علامه حلی و از این دست جشنواره‌ها از صاحبان آن‌ها تقدیر شده است.

رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با ابراز تأسف از اینکه برخی مراکز علمی و پژوهشی کشور، کارهای تکراری و گاه کم خاصیت را عهده‌دار می‌شوند، خاطرنشان کرد: با توجه به مشکلات اقتصادی و اینکه به سختی منابع مالی تأمین می‌شود ما باید به سمت و سویی برویم که پژوهش‌های دارای اولویت‌دار شناخته شده و مورد حمایت جدی قرار گیرد.

وی گفت: از سویی هم در حوزه‌های علمیه و هم دانشگاه‌ها و دیگر مراکز علمی و اجرایی، نیاز به ساماندهی و جهت‌دهی مطلوب فعالیت‌های پژوهشی کاملاً احساس می‌شود.

نظری‌شاهرودی بیان کرد: در واقع آنچه لازم است اینکه با هوشمندی و درک اقتضائات روز، یک تقسیم کاری صورت گرفته و حوزه‌های کاری به روشنی تعریف شود تا از کمترین منابع موجود بیشترین و بهترین بهره‌برداری صورت گیرد، زیرا در این صورت خروجی کارها نیز بهتر و مطلوب‌تر است و کارهای پژوهشی بر اساس نیازسنجی واقعی صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/ی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *