مایه‌کوبی ۱۲۴ هزار راس دام علیه بیماری تب مالت در سیرجان

علیرضا زینلی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سیرجان از آغاز واکسیناسیون جمعیت دامی واجدالشرایط شهرستان سیرجان شامل گاو، گوساله و همچنین بره و بزغاله علیه بیماری تب مالت از اوایل تیرماه سال جاری خبر داد.

وی با بیان اینکه واکسیناسیون علیه این بیماری تا شهریورماه سال جاری ادامه دارد، گفت: این طرح از اوایل تیرماه آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان طرح ۱۲۰ هزار راس بره و بزغاله و بیش از ۴ هزار راس گاو و گوساله علیه بیماری تب مالت واکسینه شوند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان سیرجان بیان داشت: طرح همگانی مایه کوبی بروسلوز دامی «گاو، گوساله، بره و بزغاله» با بهره‌گیری از توان بخش دولتی صورت می‌گیرد.

زینلی‌پور با بیان اینکه انتقال عامل بیماری بروسلوز به واحدهای دامداری از طریق خرید دام‌های جدید صورت می‌گیرد، ادامه داد: تماس با دام آلوده که سقط جنین داشته از دیگر راه‌های انتقال این بیماری است.

وی خاطرنشان کرد: در نخستین آبستن دام آلوده به این بیماری، جنین سقط می‌شود و در آبستن‌های بعدی این اتفاق تکرار نخواهد شد، اما دام تا آخر عمر به بیماری مبتلا بوده و میکروب را دفع می‌کند.

رئیس شبکه دامپزشکی سیرجان افزود: این بیماری در انسان هزار چهره و به گونه‌های مختلف با علائمی همچون تب و لرز، لاغری، کاهش اشتها، درد مفاصل بروز می‌کند و در درازمدت نیز بر روی دستگاه عصبی، قلبی و عروقی، اداری – تناسلی و … تأثیر می‌گذارد.

وی عنوان کرد: به دامداران توصیه می‌شود از خرید دام‌های بدون پیشینه بهداشتی مشخص که واکسینه نشده‌اند، خودداری کنند و در راستای انجام واکسیناسیون جمعیت دامی با اکیپ‌های واکسیناسیون اعزامی شهرستان نهایت همکاری را داشته باشند و در صورت بروز سقط جنین در گله سریعا با شبکه دامپزشکی شهرستان سیرجان تماس حاصل کنند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان سیرجان تاکید کرد: شهروندان نیز از شیر و محصولات لبنی پاستوریزه استفاده کنند و در صورت تمایل به استفاده از شیر خام، نسبت به جوشاندن آن قبل از مصرف اقدام کنند.

انتهای پیام/۲۴۴۶/صا

http://fna.ir/MW5SA6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *