مجلس بودجه مستقلی برای جهاد دانشگاهی مصوب کند

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، حمیدرضا طیبی پیش از ظهر امروز در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین جهاد دانشگاهی و استانداری اردبیل اظهار کرد: هدف این تفاهم نامه، توسعه همکاری متقابل به منظور بسترسازی مناسب برای تجاری سازی فناوری، توسعه کارآفرینی و اشتغال‌زایی و ارائه راهکارهای اجرایی جهت تسهیل در توسعه استان، با استفاده از توانایی‌های اجرایی، علمی، آموزشی و تحقیقاتی – فناورانه طرفین است.

وی با بیان اینکه این تفاهم نامه باعث گسترش همکاری‌های فی‌مابین خواهد شد؛ افزود: جهاد دانشگاهی پتانسیل خوبی برای به فعلیت رساندن ظرفیت‌های توسعه‌ای استان اردبیل دارد و در بازدیدی که از حوزه های مختلف جهاددانشگاهی اردبیل داشتیم این زمینه‌ها را به عینه مشاهده کردیم.

وی از سرمایه‌گذاری مناسب جهاددانشگاهی برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی، درمانی، آموزشی و فرهنگی کشور و  استان اردبیل خبر داد و خاطرنشان کرد: در دوره مدیریتی جدید در جهاددانشگاهی واحد اردبیل، شاهد تحولات شگرف در بخش‌های مختلف این واحد هستیم.

رئیس جهاددانشگاهی کشور با تاکید بر اینکه انتظار داریم برنامه‌های پیش‌بینی شده جهاددانشگاهی برای استان اردبیل در سال‌جاری پیش از زمان پیش بینی شده انجام گیرد، بیان کرد: طبق برنامه ‌ای انجام گرفته قرار بود فعالیت در زمینه‌های مناسب پزشکی به ویژه تحقیق در حوزه سرطان را از سال‌های قبل در استان اردبیل آغاز کنیم که بدلیل عدم همکاری مناسب مسؤولان وقت ابتر ماند. در حال حاضر نیز انتظار می‌رود با توجه و جدیت مسئولان استان شاهد تحولات علمی در حوزه‌های پژوهشی و تحقیقاتی باشیم.

طیبی به بومی‌سازی و توجه به احیاء، صیانت و توسعه کشت از جنگل‌های فندق اردبیل به عنوان یکی از محصولات بومی و تحقیق در حوزه گیاهان دارویی اشاره و خاطرنشان کرد: فعالیت‌های پژوهشی مناسبی که در این حوزه در جهاددانشگاهی استان اردبیل آغاز شده برای ما قابل تقدیر و تشکر است.

وی وجود تنوع گیاهان دارویی متناسب با زیست بوم کشور در استان اردبیل را یادآور شد و گفت: از دیگر برنامه‌های تحقیقاتی که جهاددانشگاهی اردبیل در دست اجرا دارد راه اندازی پایلوت نیمه صنعتی تولید نشاسته پلیمری است که می‌تواند محصول درجه ۳ سیب‌زمینی تولیدی را تبدیل به فرآورده با ارزش صنعتی کند که ما از راه اندازی این طرح در استان حمایت می‌کنیم.

رئیس جهاددانشگاهی کشور اظهار امیدواری کرد؛ با روند فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی در جهاددانشگاهی استان اردبیل علاوه بر جامه عمل پوشاندن به برنامه‌های مدون در برنامه ششم توسعه این واحد، زمینه ایجاد اشتغال پایدار در همه زمینه ها در استان اردبیل فراهم آید.

طیبی در بخش دیگری از سخنان خود به محدودیت منابع مالی جهاددانشگاهی اشاره کرد و گفت: ما تنها ۲۰ درصد منابع را به صورت بودجه کشوری دریافت می‌کنیم اما عملاً ۸۰ درصد بودجه باید از درآمدهای این نهاد از فعالیت های آموزشی، پژوهشی و درمانی تامین شود که در این میان انتظار داریم نمایندگان مجلس شورای اسلامی بتوانند در بودجه سال ۱۳۹۸ برای جهاددانشگاهی استان‌ها بودجه مستقلی را مصوب کنند.

وی افزود: در سایه تلاش نمایندگان برای فعالیت‌های پژوهشی برخی از استان‌ها، بودجه‌های مستقلی تخصیص یافته است که انتظار می‌رود این اتفاق در استان اردبیل نیز در سایه همت و تلاش نمایندگان رخ دهد.

انتهای پیام/۳۴۵۹/۴۱۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *