مجلس یکبار برای همیشه اختلافات در خصوص اختیارات شوراها را حل کند/ حذف شوراها ممکن نیست

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، مصطفی چمران شنبه شب در نخستین گردهمایی و هم‌اندیشی اعضای ادوار شورای اسلامی شهر قم اظهار کرد: باید بالاخره تصمیم واحدی گرفته شود که می‌خواهیم دولت ملی و دولت محلی را از هم جدا کنیم یا خیر؟ آیا می‌خواهیم دولت بزرگ ورم‌کرده‌ای داشته باشیم که حتی جارو کردن جوی‌های آب را انجام دهد یا اینکه دولت چابک و کوچکی باشد که تصمیم‌گیر بوده و مردم شهرها را اداره کنند.

وی با بیان اینکه دیدگاه حضرت امام(ره) چابکی دولت بود خاطرنشان کرد: فرمان حضرت امام(ره) در اردیبهشت ۵۸ موجب تقویت شوراها در کشور شد و با حمایت آقای طالقانی بالاخره شوراها به وجود آمد.

رئیس سابق شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به منویات امام راحل در خصوص شوراها گفت: نظراتی که برخی از نمایندگان نیز علیه شوراها دارند بخاطر عملکرد نامناسب در شهر زیرمجموعه آنها است اما باید توجه داشت که چرخ زمان به عقب برنمی‌گردد همانطور که با توپ نشد مشروطه را از بین برد نمی‌شود شوراها را نیز حذف کرد.

وی افزود: از زمانی که شوراها آمدند و شهردار زیرمجموعه آنها انتخاب شد تحولی در شهرها به وجود آمده و شرایط امروز با زمانی که شوراها نبودند متفاوت است و نمی‌شود تحول امروز را پنهان کرد.

چمران با بیان اینکه مقایسه وضعیت گذشته و موجود توانمندی شوراها در ایجاد تحرک در شهرها را نشان می‌دهد گفت: بله مشکلاتی هم بوده و مسایل فساد اقتصادی و مالی و… هم بوده اما کجا این مسائل وجود نداشته است؛ به طور متوسط اختلاس‌هایی که در بانک‌ها صورت گرفته قابل قیاس با تخلفات در شوراها نیست؛ البته این نیست که تخلفات پذیرفته است بلکه شوراها نماینده مردم هستند و با کارمند دولت و بانک متفاوتند و اعتماد مردم به شوراها ارزشمند است وباید قدر آن دانسته شود.

وی با تاکید بر اینکه شوراها باید اعتماد مردم را ارج بنهند اظهار کرد: ارج نهادن این اعتماد مخلصانه و درست کار کردن برای مردم است.

رئیس سابق شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه برخی اذعان می‌کنند که می‌ترسیم کار را دست شوراها بدهیم، افزود: آیا شاکله این افراد با شوراها متفاوت است؛ یکی نماینده مردم در شورا می‌شود و یکی وارد وزارت کشور شده و استاندار و بخشدار و… می‌شود.

وی افزود: برخی از شورا وارد مجلس می‌شوند و برخی نیز از مجلس وارد شورا می‌شوند؛ پس این درست نیست که بگوییم شوراها ممکن است کار را خراب کنند مثل اینکه بگوییم می‌ترسیم کار را دست جوانان بدهیم بلکه عموما باید دانست عموما کارهایی که به جوانان داده شده بهتر شده است.

چمران با بیان اینکه از نظرات شوراها در تدوین طرح جامع مدیریت شهری استفاده شود تصریح کرد: حال که مجلس در حال تصمیم‌گیری مدیریت شهرها است بهتر است که از نظرات خود اعضای شورا نیز استفاده کند.

وی با اشاره برخی گمانه‌زنی‌ها در خصوص مخالفت شورای نگهبان در خصوص افزایش اختیارات شوراها گفت: مجلس باید یکبار این موضوع را حل کرده و طرح جامع مدیریت شهری را تصویب کرده و به شورای نگهبان بفرستند و در صورت مخالفت اصرار کند تا مجمع تشخیص مصلحت نظام یکبار برای همیشه این اختلاف نظر را حل کند.

انتهای پیام/ج/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *