محوطه هزاره پنجم قبل از میلاد دراستان بوشهر کشف شد

ناصر امیرزاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان دیلم اظهار داشت: طبق گزارش یگان حفاظت شهرستان دیلم پس از کشف آثار سفالی توسط افراد منطقه، تیم کارشناسان معاونت میراث فرهنگی به سرپرستی آذریان به منطقه مورد نظر اعزام شدند .

وی افزود: این محوطه که به نام تپه تهماچی معروف است در فاصله سه کیلومتری غربی «روستای عامری» شهرستان دیلم و در دشتی وسیع و هموار در جوار روستای شاه‌عبدالله  واقع شده است .

مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر تصریح کرد: در این منطقه تپه‌هایی بزرگ وجود دارد که ارتفاعی ۵ الی ۶ متری از سطح زمین‌های اطراف دارند و دارای لایه‌های تاریخی و فرهنگی هستند که به وضوح مشاهده می‌شود.

امیرزاده ادامه داد: یافته‌های تاریخی و فرهنگی سطح تپه‌ها شامل ظروف سفالی نخودی رنگ با نقوش هندسی به رنگ قهوه‌ایی، سبز تیره و سیاه است که نمونه‌های آن در روستاهای چهارروستایی شهرستان گناوه و تل‌سوز، تل‌قاشی، روستای خلیفه‌ایی در شهرستان دشتستان یافته شده است که هم‌زمان با فرهنگ دوره باکون در استان فارس می‌باشد.

وی بیان کرد: علاوه بر سفال منقوش، ابزارهای سنگی و استخوان‌هایی نیز در سطح محوطه یافت شده است .

مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر عنوان کرد: با توجه به یافته‌های ابتدایی از این منطقه که برای اولین بار در شهرستان دیلم شناسایی شده، محوطه فوق را مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد می‌توان حدس زد که بسیار از نظر تاریخی در پس کرانه‌های خلیج فارس دارای اهمیت است.

 انتهای پیام/ح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *