مرکز درمان ماده ۱۶ به بهزیستی واگذار می‌شود/ کاهش مرگ و میر ناشی از سوءمصرف مواد در همدان

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، پرویز افشار عصر امروز در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان با بیان اینکه مکان باید آماده برای خانه ورزش روستایی مهیا شود و تنها ما تجهیز آن را بر عهده داریم، اظهار کرد: برای تبلیغ طرح کرامت در صدا و سیما ۲۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار برای خانه‌های ورزش روستایی در نظر گرفته شده بود، افزود: استان همدان، استان اصفهان و استان‌های حاشیه شرق و حاشیه غربی در طرح کرامت در نظر گرفته شده است.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه هر آنچه از تعهدات طرح کرامت در سال گذشته محقق نشده بود، در سال جاری نیز انجام خواهد شد، تصریح کرد: هر آنچه در خانه‌های ورزش روستایی که ایجاد شده برای مکان‌هایی که بسیج نیز ایجاد کرده در نظر گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه اتوبوس برای بهزیستی مورد تأیید ما است و باید اختصاص پیدا کند تا نمایشگاه سیار راه‌اندازی شود، ادامه داد: برای ایجاد اشتغال سطحی برای معتادان بهبودیافته در استان همدان سقفی در نظر گرفته نشده و برای هر معتاد بهبود یافته واقعی  طرح مصوبه و تسهیلات آن نیز پرداخت می‎شود.

افشار با اشاره به اینکه مشکل تأمین هزینه درمان معتادان کم بضاعت و بی‌بضاعت در کشور مشکل است، خاطرنشان کرد: به همین دلیل با بیمه سلامت صحبت شده که هزینه درمان  این افراد در مراکز درمانی سرپایی پرداخت شود.

وی گفت: ارائه خدمات درمانی به افرادی که به کمپ‌ها می‌رود توسط بیمه پوشش داده شود که اگر نشد به دنبال پرداخت یارانه هستیم.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه خیلی از افراد به کمپ نیاز ندارند و باید به مراکز درمان سرپایی سوق داده شوند، اظهار کرد: نگاه حداکثری به درمان سرپایی و حداقلی به اقامتی باشد.

وی با بیان اینکه نباید ستاد مبارزه با مواد مخدر وارد کار اجرایی شود، افزود: به همین دلیل تلاش بسیاری شد که ماده ۱۶ را به بهزیستی واگذار شود چرا که از سازمان‌های پیشکسوت در این حوزه است.

افشار با تأکید بر اینکه ظرف دو هفته آینده مراکز ماده ۱۶ به بهزیستی واگذار شود، تصریح کرد: از ابتدای تیرماه بودجه‌ای برای ستاد در نظر گرفته نخواهد شد و در تفاهم نامه بودجه آن برای بهزیستی دیده شده است.

وی با بیان اینکه مراکز شبانه مردان و زنان به اندازه کافی باید ایجاد شود، ادامه داد: تمام امکانات مرکز ماده ۱۶ صورت جلسه و به سازمان بهزیستی منتقل شود.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه همه دستگاه‌های عضو ستاد حداقل در سطح دفتر واحدی را برای مبارزه با مواد مخدر راه اندازی کنند، خاطرنشان کرد: برای گروه‌های هدف دانش آموزی، سربازان، و … متون آموزشی آماده کردیم و آنان را در اختیار همه استان‌ها قرار می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۵، میزان فوتی‌ها بر اثر استفاده مواد مخدر در کل کشور افزایش داشته است، گفت: البته در استان همدان با کاهش مرگ و میر بر اثر سوء مصرف مواد مخدر روبه‌رو بودیم که جای امیدواری است.

افشار با بیان اینکه در چند ماهه اخیر در سال ۹۶، تنها یک جلسه شورا با حضور استاندار برگزار شده است، اظهار کرد: وزیر کشور اصرار دارند که جلسات با حضور نمایندگان اصلی برگزار شود.

وی با تأکید بر اینکه طرح کرامت برای ما بسیار حائز اهمیت است و شهرستان ملایر به عنوان پایلوت انتخاب شده است، افزود:  استان همدان در مقایسه با اصفهان در حوزه پیگیری طرح کرامت چندان فعال نبوده است، اما باید پا به پای اصفهان پیش ببرند، اما مصوبات ملایر نسبت به اصفهان کمتر بوده است.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: اصفهان با پیگیری در حوزه کودکان و زنان نیازمند درمان، مطالبه گری بیشتری داشته و اعتبار بیشتری جذب کرده است.

وی خاطرنشان کرد: البته همدان سعی کرد که در چند ماه اخیر جبران کند و تلاش بیشتری نیز به کار گرفته است.

انتهای پیام/ذ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *