ناهنجاری‎ها نتیجه اجرای نادرست امر به معروف و نهی از منکر است

مجید رستمی امروز در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در جیرفت با گرامیداشت هفته امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: مسلمانان در ایام محرم به دلیل قیام به حق و ماندگار امام حسین(ع) به طور خودجوش به عزاداری و سوگواری می‎پردازند.

وی بیان داشت: با توجه به این ظرفیت‎های گسترده باید از این ایام حداکثر تلاش را برای ترویج فرهنگ شیعی و ارتقای اعتقادات مردم به ویژه جوانان انجام داد.

رستمی تصریح کرد: واعظان و مبلغان باید این جماعت‎ها و هیئت‎های عزاداری را مدیریت کنند و در این راستا حرکت‎ این گروه‎ها کیفی و محتوایی و با هدف ترویج سیره ائمه اطهار و ارزش‎های اسلامی باشد.

وی افزود: باید انجام واجباتی مانند اقامه نماز در ایام عزاداری در اولویت قرار گیرد، نه اینکه به بهانه مستحبات از اجرای فرایض الهی سر باز زنند و یا به موقع آن را انجام ندهند.

رستمی عنوان کرد: همچنین مبلغان باید قبل از اعزام به شهر یا روستا کاستی‎ها و ناهنجاری‎های آن را شناسایی و ارزیابی کنند تا بتوانند با تدبیر و هدایت صحیح مردم در راستای رفع آن‎ها اقدام کنند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان جیرفت ادامه داد: هر مبلغ باید قبل از ورود به مسائل حاشیه‎ای به مباحث اصلی و مبتلابه جامعه بپردازد و در این راستا ورود پیدا کند.

وی گفت: آمران به معروف و ناهیان از منکر باید افرادی متشخص و متدین باشند تا بتوانند، این فرایض الهی را به نحوی که دین مبین اسلام بیان کرده است، اجرا کنند تا حق کسی ضایع نشود، زیرا در غیر این صورت شاهد نتایج عکس هستیم.

رستمی با تأکید بر اینکه نباید به سمت و سویی حرکت کنیم که امر به معروف و نهی از منکر به قوه قهریه کشیده شود، اضافه کرد: باید تلاش شود با رفتار و عمل صحیح در دل جوانان جای گرفت تا آنان را شیفته شریعت اسلامی و سیره نبوی و علوی کرد.

وی با انتقاد از اینکه این دو فریضه الهی به روش مناسب و صحیح در جامعه اجرا نشده است، اظهار داشت: به دلیل اعمال شیوه‎های نادرست در اجرای امر به معروف و نهی از منکر بسیاری از ناهنجاری‎ها زیرزمینی و موجب شده است که جوانان ما از دین فاصله بگیرند.

رستمی خاطرنشان کرد: به آمران به معروف و ناهیان از منکر توصیه می‎شود که سبک و سیاق خود را در هدایت و راهنمایی نوجوانان و جوانان تغییر دهند، زیرا با استفاده از قوه قهریه و اجبار نمی‎توان در این راستا حرکت کرد.

انتهای پیام/۸۰۰۰۱/ن۳۰/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *