نبود پارک علم و فناوری از علل بالا بودن نرخ بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد است

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، شمس‌الدین هاشمی در نشست پیش از ظهر امروز با روسای شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد در ابعاد مختلف توانمند بوده و از ظرفیت‌های خوبی هم برخوردار است اما عدم استفاده از این ظرفیت‌ها موجب افزایش نرخ بیکاری ۱۷٫۷ درصدی شده است.

مسؤول راه‌اندازی پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد در ادامه نبود پارک علم و فناوری در استان را از علل افزایش بیکاری دانست و گفت: شرایط استان به لحاظ توسعه‌ای مطلوب نیست و یکی از دلایل اصلی آن نیز مغفول ماندن ظرفیت چشمگیر اقتصاد دانش‌بنیان است.

وی تصریح کرد: در سطح کشور حدود ۲ هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان وجود دارد و بیش از ۲ هزار میلیارد به این شرکت‌ها اختصاص داده می‌شود این در حالی است که تنها سه شرکت دانش‌بنیان در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد و سهم این شرکت‌ها از اختصاص اعتبارات به شرکت‌های دانش‌بنیان ۰٫۵ درصد است.

این مسؤول اضافه کرد: در اقتصاد دانش‌بنیان نحوه بکارگیری دانش برای تولید، تجاری‌سازی و کاربردی کردن علم مدنظر قرار می‌گیرد و همین عامل موجب ایجاد اشتغال و رونق اقتصاد می‌شود.

هاشمی خواستار توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان در استان شد و افزود: اعتبارات شرکت‌های دانش‌بنیان به صورت عادلانه توزیع شود چرا که اگر اعتبارات به صورت عادلانه توزیع نشود و به شرکت‌های دانش بنیان در سطح کهگیلویه و بویراحمد توجه نشود همین تعداد اندک شرکت دانش‌بنیان از استان خارج می‌شوند.

مسؤول راه‌اندازی پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: خارج شدن از اقتصاد نفتی و حرکت به سوی اقتصاد دانش‌بنیان در کشور و همچنین در استان کهگیلویه و بویراحمد لازم و ضروری است.

وی خواستار معافیت‌های مالیاتی برای شرکت‌های دانش‌بنیان در استان کهگیلویه و بویراحمد شد و خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان از معافیت‎‌های مالیاتی برخوردار شوند، همچنین تسهیلات با نرخ پایین در اختیار این شرکت‌ها قرار گیرد.

به گزارش فارس؛ در سفر اخیر هیأت دولت به کهگیلویه و بویراحمد تصمیمات خوبی برای راه‌اندازی پارک علم و فناوری در استان اتخاذ شد.

انتهای پیام/۸۲۰۲۴/غ۳۰

http://fna.ir/1L20P

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *