نتیجه ۲ رفتار چاپلوسانه؛ یک اقدام قاطعانه، یک همراهی کرنشانه!

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، در روزهای اخیر، یک خبر دانشگاهی، نظرها را به خود جلب کرد و البته واکنش‌های متفاوتی نیز به دنبال داشت؛ خبر این بود «برکناری رئیس دانشگاه آزاد ساوه به دلیل تملق‌گویی»!

استارت این خبر از تصویری زده شد که نشان می‌داد در نشست مطبوعاتی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه، دو بنر بزرگ از عکس‌های فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و علی‌اکبر ولایتی، رئیس هیأت امنای این دانشگاه پشت سر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه نصب شده است.

نشست مطبوعاتی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه

انتشار این تصویر، واکنش‌های متفاوتی را در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها به همراه داشت؛ تا آنجا که درنهایت، مدیرکل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی در حساب توئیتری خود با انتشار پستی نوشت: «رئیس دانشگاه آزاد ساوه به دلیل تملق‌گویی تغییر کرد» و بعدتر این خبر به‌سرعت بازتاب داشت.

توئیت مدیرکل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی

بخش خبری ۲۰:۳۰ نیز به این ماجرا پرداخت و گفته شد که چاپلوسی، کار دست رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه داده است.

گزارش بخش خبری ۲۰:۳۰ را اینجا ببینید:

اما شاید این خبرها همه واقعیت امروز جامعه ما نباشد؛ قطعاً ورود زمینه‌های ریاکاری و چاپلوسی که در فرهنگ و تمدن غنی ایرانی و اسلامی همواره مورد مذمت قرار گرفته است، را باید بیش از این‌ها موشکافی و واکاوی کرد که البته در مجالی دیگر به آن خواهیم پرداخت؛ اما به‌واقع، وظیفه ما امروز در مقابل این رفتارهای ناپسند چیست؟

اقدامی قاطعانه در پاسخ به رفتاری چاپلوسانه

در بررسی رفتارهای چاپلوسانه برخی در جامعه امروز که به‌طور مشخص، این رفتارها بیشتر در میان مدیران میانی نسبت به مدیران بالادست دیده می‌شود، شاید بهترین ارجاع، توجه دادن به سخن گوهربار امام علی (ع) باشد که می‌فرمایند «إیاک و المَلَقَ؛ فإنّ المَلَقَ لَیس من خَلائقِ الإیمانِ» یعنی «از چاپلوسی بپرهیز؛ چاپلوسی از خصلت‌های ایمان نیست » (غررالحکم: ۲۶۹۶).

در این میان، شاید بتوان نتیجه ضمنی گرفت که فرد چاپلوس در هر مقام و رده‌ای، در بخشی از باورهای ایمانی طبق فرموده مولای متقیان، حضرت علی (ع) دچار مشکل است و رعایت حقوق امت، لازم می‌نماید که چنین افرادی تا زمان اصلاح رفتارهای خود، از قدرت، منصب و حکمرانی به دور باشند.

بنابراین، اقدام قاطعانه فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی را می‌توان ذیل این حدیث و حق عمومی معنا کرد و البته به‌زعم بخش قابل‌توجهی از مردم، برکناری مدیر چاپلوس، امری پسندیده و صدالبته مورد انتظار است.

اما اگر در مقابل هر رفتار چاپلوسانه‌ای، اقدامی قاطعانه صورت می‌گرفت، جامعه امروز ایرانی چه وضعی داشت؟ پرسشی که شاید امروز برخی مدیران ارشد استانی و کشوری باید آن را پاسخ دهند.

سفر الهام امین‌زاده به سمنان

الهام امین‌زاده، دستیار وقت رئیس‌جمهوری در حقوق شهروندی نیز در سفری که اواخر سال ۱۳۹۵ به استان سمنان داشت، شاهد رفتاری چاپلوسانه از سوی عده‌ای از مدیران استان سمنان بود که نوجوانانی به دستور آنها، زیر پایش گل‌های رنگارنگ می‌افشاندند و او، به قول نماینده مردم سمنان در مجلس، با «تبختر» بر گلبرگ‌ها قدم می‌نهاد.

آن زمان، برخی رسانه‌ها به این رویه انتقاد کردند؛ اما محمدرضا خباز، استاندار وقت سمنان نه‌تنها مدیران مربوطه را برکنار و توبیخ نکرد، بلکه خود نیز با رفتاری کرنشانه همراه آن‌ها شد و تشویق‌هایش در تصاویر به‌خوبی دیده می‌شود.

آن مدیران از جمله مدیرکل فرهنگی و اجتماعی استانداری سمنان و رئیس سازمان دانش‌آموزی استان سمنان که گفته می‌شود عاملان اصلی هماهنگی برنامه‌های سفر امین‌زاده و افشاندن گل‌ها بودند، هنوز هم بر مسند خود برقرار هستند و امید که تغییر در رفتارها در این ماه‌ها حاصل شده باشد.

سفر الهام امین‌زاده به سمنان و همراهی استاندار وقت

وقتی این خبر را دیدم، بسیار خوشحال شدم!

احمد همتی، نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس و عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس اما درباره «چاپلوسی و غالیگری» معتقد است: یکی از آفت‌هایی که پایه و اساس توسعه و فرهنگ هر ملت و کشوری را ویران می‌کند، چاپلوسی است که در اشکال مختلف خود را نشان داده و ظاهر می‌شود؛ یک مورد آن به‌صورت تعریف و تمجیدهای ناهنجار بروز پیدا می‌کند.

او می‌گوید: افراط در این راه منجر به غالیگری و تملق‌گویی‌هایی می‌شود که در برخی اوقات حتی قابل تصور و قابل هضم نیست.

همتی بیان کرد: عدم نقد و انتقاد اطرافیان به‌ویژه افراد مافوق از دیگر وجوه چاپلوسی است. این وجه گاهی تا جایی پیش می‌رود که چاپلوس‌ها حاضر نیستند کوچک‌ترین نقدی را درباره دیگران داشته باشند و تا آنجا پیش می‌روند که حتی اگر پیشنهاد سازنده‌ای داشته باشند، آن را مطرح نمی‌کنند تا مبادا به کسی برخورد و موجب تکدر خاطری شود و به همین لحاظ این افراد در حوزه کاری خود معمولاً اشخاص خنثی و بدون خلاقیت هستند.

عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس افزود: نمونه‌ای که اخیراً در خبری آمده بود، خبر مربوط به رئیس دانشگاه آزاد واحد ساوه بود که عکس بزرگ رئیس دانشگاه آزاد کشور را در سالن مراسم نصب کرده بود و منجر به واکنش رئیس دانشگاه آزاد و برکناری او شد. وقتی این خبر را دیدم، بسیار خوشحال شدم و به یاد بعضی از مسؤولان این نظام ازجمله یکی از مسؤولان ارشد دولت یازدهم افتادم که وقتی برای شرکت در همایش حقوق شهروندی به سمنان آمده بود، در مسیر منتهی به همایش موکت قرمزی پهن شده و دو دختربچه مأمور شده بودند تا با هر گامی که برمی‌دارد، مشتی از گلبرگ‌ها را به پای او بریزند و او نیز با تبختر و در حضور سایر مسؤولان گام برمی‌داشت که البته با اعتراض شدید بنده این برنامه قطع شد.

همتی بیان داشت: همان‌جا عرض کردم که حقوق شهروندی این نیست که مردم به پای مسؤولان گل بریزند؛ بلکه مسؤولان و کارگزاران نظام باید به سر مردم عزیزمان گل‌افشانی کنند.

وی بیان کرد: در هر صورت یکی از فرهنگ‌های بسیار مذمومی که متأسفانه ریشه در تاریخ و فرهنگ ما دارد، چاپلوسی و غالیگری است که می‌تواند اساس هر کشور و نظامی را ویران کند و ما باید دست در دست هم دهیم و این فرهنگ غلط و خانمان‌سوز را اصلاح کنیم و هر فرد و مسئولی با هر نگرش سیاسی و جناحی اگر برای ریشه‌کنی آن اقدام کرد، تشویق کنیم و اگر مشوق آن بود مورد نقد و انتقاد قرار دهیم و در این راه رسانه‌ها مجازی و حقیقی مناسب‌ترین ابزار هستند.

از خود آغاز کنیم

به هر حال، تردیدی وجود ندارد که امروز باید کار را از خود آغاز کنیم؛ نه چاپلوسی کنیم و نه همراهی، تا شاید تغییری منطقی در برخی رویه‌ها در کشورمان رخ دهد.

به‌زعم بسیاری از کارشناسان، بخش قابل‌توجهی از مشکلاتی که این روزها گریبانگیر کشورمان شده است و نمی‌گذارد تا مسیر رشد و تعالی کشور با سرعت بیشتری طی شود، حاصل رفتارهایی است که اصلاح آنها می‌تواند اثربخشی بسیاری در فرایندها داشته باشد.

گزارش از: مرتضی مزینانی‌صفابین

انتهای پیام/و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *