نظام برنامه‌ریزی ناکارای کشور، توسعه را ابتر کرده است

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، سیداحسن علوی پنجشنبه شب در چهارمین شورای اداری استان کردستان در سال جاری که با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، اظهار داشت: در تمام دنیا، نظام برنامه‌ریزی همیشه مسوولیت‌ها را به مدیران محلی واگذار می‌کند و در کنار آن، یک نظام مالی درست را تعریف می‌کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس دهم تصریح کرد: نظام برنامه‌ریزی در کشور ما، نظامی ناکارا و سخت است که توسعه کشور را ابتر کرده و این یکی از مشکلات اساسی کشور است.

علوی خاطرنشان کرد: وقتی ۹۶ درصد اعتبارات کشور، ملی است و تنها ۴ درصد آن در اختیار ۳۱ استان کشور قرار می‌گیرد، دیگر استانداران قدرتی برای مانور در شورای برنامه‌ریزی استانی ندارند.

وی گفت: با وجود چنین موضوعی، دیگر توسعه امکان ندارد و استان‌های محروم مانند کردستان همچنان توسعه نیافته می‌مانند.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: درب سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نباید بسته می‌شد و امروز هم که به عنوان سازمان برنامه و بودجه مطرح است، به نظر، اعتقادی به سازمان برنامه و بودجه نداریم.

علوی اظهار داشت: نباید تنها یک شخص تصمیم بگیرد و همه چیز را تحت تاثیر خودش قرار بدهد، همین موجب می‌شود سال گذشته ۱۶۰ میلیارد تومان در یکی از استان‌های بهتر از ما، خارج از اعتبارات هزینه شود.

وی در ادامه افزود: کریدور شمال جنوب یک بحث توسعه‌ای است که نفع آن برای کل ایران است و خاص استان کردستان نیست لذا می‌طلبد که کمک کرد تا زودتر به اتمام برسد.

این نماینده مجلس پیشنهاد داد تا از بتن غلطکی در جاده‌های کردستان به عنوان یک طرح پایلوت استفاده کنند که کم‌هزینه و سرعت کار بیشتری دارد.

علوی در پایان، مسکن مهر در کردستان و بویژه سنندج را قصه پرغصه خواند که از امکانات زیرساختی و روبنایی با مشکل زیادی مواجه است.

انتهای پیام/۷۹۰۰۱/ج۳۰/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *