نظرات کارشناسان در دوره‌های آموزشی به احکام قضایی تبدیل خواهد شد

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک امیر حسین مهدوی بعد از ظهر امروز در برگزاری دوره‌های آموزشی که در استان مرکزی به منظور بحث و تبادل نظر در مورد مسائل مختلف به ویژه مباحث مربوط به آسیب‌های ناشی از آزارهای جنسی برگزار شد، اظهار کرد: تمامی دوره‌های آموزشی که در سطح استان برگزار می‌شود به منظور ایجاد بحث و تبادل نظر بین استان‌های مختلف با سازمان پزشکی قانونی انجام می‌شود که نتیجه آن استفاده از نظرات ارزشمند و تاثیرگذار کارشناسان خبره در روند بهبود وضعیت موجود است.

وی با اشاره به تغییرات ایجاد شده در قانون مجازات اسلامی جدید که در سال ۹۲ ابلاغ شده، افزود: با توجه به تغییرات ایجاد شده بسیاری از دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های سازمان پزشکی قانونی نیاز به اصلاح دارد.

معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی تصریح کرد: بعد از تمامی این تغییرات به منظور اجرایی شدن دستورالعمل‌هایی که تغییر یافته باید جلسات آموزشی برگزار شود تا از ظرفیت کارشناسان و تبادل نظر با این افراد بتوانیم به یک نتیجه واحد برسیم.

مهدوی ادامه داد: کارشناسانی که در سطح شهرستان‌ها و استان‌های کشور حضور دارند مجرب و صاحب نظر هستند و برای رسیدن به یک نتیجه واحد که قابل ابلاغ به سطح کشور باشد باید از این ظرفیت‌ها به درستی استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در این کارگاه آموزشی پیش‌نویس دستورالعمل آزارهای جنسی مورد تبادل نظر قرار خواهد گرفت تا بتوانیم این پیش‌نویس را به یک دستورالعمل تبدیل کنیم، البته هدف دیگر رسیدن به نظرات واحد کارشناسی و ارتقای کیفی نظرات کارشناسان است، زیرا تمامی این موارد در دادگاه‌ها به احکام قضایی تبدیل خواهند شد.

معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت حفظ اسرار بیماران و مراجعه‌کنندگان به پزشکی قانونی گفت: اسرار بیمار باید در جامعه پزشکی حفظ شود که این مسئله در حوزه پزشکی قانونی دارای اهمیت دو چندان است و باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

مهدوی بیان داشت: زمانی که پزشکی قانونی به منظور رهبری و تشخیص نیاز به مشورت دارد و از ظرفیت پزشکان دیگر که در آن اداره فعالیت ندارند، استفاده می‌کند این پزشکان موظف هستند تمامی موارد را به عنوان اسرار بیمار حفظ کنند، زیرا افشای اسرار بیماران مستوجب مجازات و برخوردهای قانونی خواهد بود.

وی با اشاره به اهمیت آگاه‌سازی خانواده‌ها در مورد مسائل مرتبط با آزارهای جنسی اظهار کرد: در حوزه مربوط به مباحث آزارهای جنسی باید از ظرفیت کارشناسان حوزه علوم اجتماعی و یا روانشناسان در زمینه آگاه‌سازی استفاده شود، زیرا پزشکی قانونی در واقع با یک آسیب و جرم که اتفاق افتاده مواجه است و نمی‌تواند در حوزه اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی گام بردارد.

معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی افزود: متأسفانه افراد با شرکت در میهمانی‌هایی بدون حضور والدین، آزادی‌های بیش از حد و در دسترس بودن مواد مخدر و روان‌گردان شاهد دچار بی‌پروایی‌های جنسی می‌شوند و به دنبال آن ممکن است در معرض آسیب‌های جنسی قرار گیرند که متأسفانه این مشکل هم‌اکنون در جامعه شیوع پیدا کرده است.

مهدوی تصریح کرد: البته شیوع این مشکل در جامعه ما به دلیل وجود حساسیت‌های موجود بسیار کم‌تر از کشورهای دیگر است که این میزان نیز جای نگرانی دارد و باید در زمینه رفع این مشکل برنامه‌ریزی‌های لازم صورت پذیرد.

وی خاطرنشان کرد: خانواده‌ها باید نسبت به مراقبت از فرزندان با حضور درست و استفاده از نحوه‌های صحیح از بروز این مشکلات جلوگیری کنند، زیرا بیشترین آسیب برای فردی که دچار آسیب جنسی شده از بعد روانی و جسمانی است که شرایط را برای این افراد بسیار سخت و نگران کننده خواهد کرد.

انتهای پیام/۲۲۹۹/آ ۴۰/

http://fna.ir/AXQZNT

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *