نگاه سیاسی به موضوع قاچاق کالا در مناطق آزاد تجاری/ منکر وجود قاچاق کالا در کشور نیستیم

به گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر، مصطفی سالاری صبح امروز در همایش روز صنعت و معدن در بوشهر با اشاره به مشکلات مطرح‌شده از سوی فعالان صنعتی و معدنی استان بوشهر اظهار داشت: حل برخی مشکلات نیاز به تصمیمات ملی دارد ضمن اینکه بعضی از مشکلات نیز با منافع یک گروه در تعارض است و در هر صورت ایام سختی بر تولیدکنندگان صنعتی و معدنی در سال‌های قبل گذشته است.

وی بیان کرد: بسیاری از مشکلات مطرح شده مختص استان بوشهر نیست، مشکلات اساسی اقتصاد کشور در سال‌های گذشته موجب بروز معضلات کنونی شده و دولت همت خود را به کار بسته تا این مشکلات را حل کند.

استاندار بوشهر، برخی از مشکلات فعالی صنعت و معدن را ناشی از تورم و غیرقابل پیش‌بینی بودن اقتصاد در سال‌های گذشته دانست و گفت: تورم بالای ۳۰ درصد حتماً نرخ سود سپرده بالای ۳۰ درصد را برای بانک‌های ما قابل توجیه می‌کند.

سالاری بیان داشت: دولت مهم‌ترین حلقه زنجیره مشکلات اقتصادی را که کنترل نرخ تورم بود را پیدا کرد و اکنون این رقم به ۱۰ درصد رسیده است و تلاش شده تا با باثبات کردن نرخ تورم تصمیمات بهتری در حوزه اقتصاد کشور گرفته شود.

این مسؤول تصریح کرد: دولت باید بتواند مسئله و مشکلات اقتصادی واحدهای صنعتی را به‌صورت اساسی حل کند و معتقدیم در این زمینه گام‌های خوبی برداشته شده که می‌تواند اثرات خوب خود را نشان دهد.

استاندار بوشهر گفت: سازمان تأمین اجتماعی و امور مالیاتی، برای حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی، بسته‌های عملیاتی به استان‌ها ابلاغ کردند که می‌تواند بخشی از مشکلات صنعت‌کاران و معدن‌کاران را حل کند.

سالاری اضافه کرد: امروز در کشور برخی برای اینکه اثرات تحریم برداشته شود کم‌طاقت هستند و ایشان همان افرادی هستند که تحریم‌ها را بی‌اثر می‌دانستند.

وی با اشاره به اسکله صادرات مواد معدنی در بوشهر افزود: کارخانه‌های سیمان دشتی و دشتستان متقاضی احداث اسکله صادرات مواد معدنی هستند در حالی که یک متقاضی دیگر نیز در نظر داشت تا در جزیره نگین اسکله صادراتی احداث کند اما به دلیل منظر شهری و ترافیکی اسکله در ورودی و خروجی بوشهر، با آن متقاضی مخالفت کردیم.

استاندار بوشهر گفت: در همین زمینه آمادگی داریم اسکله‌های نیمه‌تمام در استان را به‌صورت رایگان در اختیار کارخانه‌های سیمان بدهیم تا برای صادرات مواد معدنی از آن استفاده کنند.

سالاری در مورد کنترل واردات و قاچاق کالا بیان کرد:  کسی منکر وجود قاچاق کالا در کشور نیست و در این زمینه رده‌بندی وجود ندارد و نمی‌توانیم بگوییم کدام استان در این زمینه اول است اما مدعی هم نیستیم که بگوییم در بوشهر قاچاق کالا وجود ندارد.

وی ادامه داد: باید در نظر داشت باوجود ۲ هزار لنج صفاری در استان که در هر لنج حداقل ۷ نفر کار می‌کنند و با احتساب شهرهای ساحلی و خانواده ملوانان و لنجداران، در کل استان بین ۱۶ تا ۲۰ درصد جمعیت از طریق واردات کالاهای ملوانی ارتزاق می‌کنند و نمی‌توانیم این امر را  نادیده بگیریم.

استاندار بوشهر اظهار داشت: اکنون شغل جایگزین هم برای ملوانان ولنجداران در نظر نگرفتیم و حتی شناورهای چوبی را به فلزی تبدیل نکردیم، لذا باید شغل جایگزین برای ایشان در نظر بگیریم و با شناورهای به‌روز کار کرده تا حقوق دولت را نیز پرداخت کنند.

سالاری بیان کرد: برخی با رویکردهای سیاسی، وجود مناطق آزاد تجاری در کشور را مبادی قاچاق می‌دانند در حالی که این‌طور نیست، سهم توسعه در شهرها را باید با مناطق آزاد مد نظر داشت.

وی افزود: در این زمینه افرادی مصلحت مردم را دنبال نمی‌کنند و یک مسئله کوچک را آن‌قدر بزرگ می‌کنند تا مسیر کار به انحراف کشیده شود.

استاندار بوشهر تأکید کرد: مشکلات صنعت‌کاران ناشی از بهم ریختگی ساختار و بی‌انضباطی اقتصادی کشور در سال‌های گذشته است.

سالاری با اشاره به موضوع مطرح‌شده در ارتباط با عدم اجرای مصوبات ستاد تسهیل در استان گفت: باید با بانک‌هایی که مصوبات ستاد تسهیل را اجرایی نکرده بابا این ستاد همکاری نمی‌کنند برخورد جدی شود و تمام دستگاه‌ها مکلف هستند تصمیمی که به تصویب می‌رسد را اجرایی کنند.

وی ادامه داد: مصوبات ستاد تسهیل واحدهای تولیدی بر مبنای نظرات کارشناسی گرفته‌شده و همه باید آن را اجرایی کنند.

انتهای پیام/۲۲۵۵/ق۴۰

http://fna.ir/4LFL4H

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *