هدف‌گذاری کشاورزی علت عقب‌ماندگی فارس/ ضرورت توسعه متوازن اعتبارات در کشور

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز٬ محمدرضا رضایی عصر امروز در نشست کمیسیون عمران شورای اسلامی استان فارس با بیان اینکه شوراها به عنوان یک محور اصلی برای توسعه استان هستند٬ اظهار کرد: شوراها را باید باور داشت٬ شوراها و مجلس از‌ یک خانواده‌اند و باید در مجموعه قوه مقننه تعریف شوند.

وی افزود: این مسیر در قانون به وضوح دیده نشده و باعث شده تنها برخی از وظایف شوراها در قوه مجریه دیده شود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس، شوراهای شهرها و روستاها را بازوان نمایندگان مجلس دانست و بیان کرد: نمایندگان مجلس به لحاظ وظایف قانونی باید در سطح کلان کار کنند و اعضای شورای شهر و روستا به نمایندگی از مردم مشکلات مردم را احصا کرده و به مسؤولان انعکاس دهند.

وی خواستار دادن‌ اختیارات بیشتر به شوراها شد و افزود: شوراها باید به عنوان پارلمان محلی عمل کنند و وظیفه نظارت در حوزه انتخابیه خود به آنها واگذار شود.

شرایط حضور بخش خصوصی در عمران کشور فراهم شود

رضایی با اشاره به اینکه در کشور شرایط اقتصادی به گونه‌ای است که با اعتبارات دولتی نمی‌توان پروژه‌های عمرانی را به سرانجام رساند٬ گفت: با اعتبارات محدود نفتی کشور پیشرفتی در پروژه‌های عمرانی کشور رخ نمی‌دهد.

وی خواستار فراهم شدن شرایط حضور پر رنگ بخش خصوصی در عمران کشور شد و بیان کرد: بستر حضور بخش خصوصی در کشور وجود ندارد و نتوانسته‌ایم انگیزه‌‌ای برای حضور بخش خصوصی ایجاد کنیم.

رضایی ادامه داد: برخی مدیران از این موضوع استقبال نمی‌کنند و بر این تصورند که با ورود بخش خصوصی اختیارات آن‌ها محدود می‌شود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه پیمانکار سرمایه و بازوی اجرایی کشور است٬ اظهار کرد: عدم حمایت از پیمانکاران و تزریق به موقع بودجه باعث تضعیف آن‌ها شده که نتیجه آن زمان‌بر شدن اتمام پروژه٬ پایین آمدن کیفیت و نظارت بر پروژه‌ها است.

رضایی با اشاره به نگاه کشاورزی در فارس گفت: دشت‌های فارس قابلیت کشاورزی را از دست داده‌ و عمق چاه‌های آب افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه سهم استان فارس از آزاد راه صفر و زیرساخت‌های صنعت، حمل و نقل و راه‌آهن ناچیز بوده و صنعت جدیدی در فارس نیامده است، ادامه داد: صنایع کنونی در حال تعطیلی است که نشان از عدم برنامه‌ریزی درست و هدف‌گذاری صحیح و عدم حرکت جمعی و عقب‌ماندگی این استان دارد.

این نماینده خانه ملت با بیان اینکه در کشور طرح آمایش و توسعه متوازن وجود ندارد٬ گفت:  قدرت چانه‌زنی برای تخصیص اعتبارات در کشور باید حذف شود و برنامه اختصاص اعتبارات باید در طول سال شفاف باشد.

انتهای پیام/ن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *