پرونده قتل مادر شهید آبیکی بایگانی نشده/ رسیدگی به پرونده در دادگاه کیفری یک قزوین ادامه دارد

به گزارش خبرگزاری فارس از آبیک، در ۳۰ دی‌ماه سال ۹۱ جواد یاوری دادستان عمومی و انقلاب پیشین شهرستان آبیک طی نشستی با خبرنگاران به تشریح دستگیری قاتل مادر ۸۱ ساله یکی از شهدای این شهرستان پرداخته بود.

در ۱۵ اردیبهشت سال ۹۱ اعلام شده بود که جسد یک پیرزن ۸۱ ساله در حوالی روستای زیاران در داخل باغی کشف شده که بلافاصله بازپرس دادگستری شهرستان آبیک به همراه نیروهای پزشکی قانونی و نیروی انتظامی در محل مذکور حاضر شدند.

طی گزارش اولیه، پزشکی قانونی اعلام کرد که پیرزن ۸۱ ساله ۱۲ ساعت قبل بر اثر خفگی از دنیا رفته است.

شب قبل از مرگ که یک شب جمعه بود، پیرزن ۸۱ ساله که مادر یکی از شهدای شهر آبیک بود، پس از اتمام دعای کمیل در یکی از مساجد این شهر هنگام بازگشت به منزلش ناپدید و روز بعد در یک باغ واقع در روستای زیاران جسدش کشف می‌شود که طبق نظر پزشکی قانونی بر اساس فشار بر شریان حیاتی گردن مقتول به قتل رسیده ‌و این در حالی بود که طلاجات و اموال وی هم سرقت می‌شود.

قاتل به دلیل بدهی مالی بر اثر تصادف محکوم به دیه شده بود و از طریق سرقت‌های متعدد درصدد کسب پول بوده است و سوژه‌هایش را از پیرزن‌های بی‌دفاع انتخاب می‌کرده است که از دوستان خانوادگی و آشنایان مقتول ۸۱ ساله آبیکی بوده است.

پرونده قتل مادر شهید پس از بررسی و تحقیقات مختلف، برای رسیدگی به دادگاه کیفری یک استان قزوین ارجاع داده شد که در حال حاضر هم در حال رسیدگی است.

اخیراً در فضای مجازی مطلبی منتشر شده بود که با گذشت سال‌ها ، برگزاری جلسات دادگاه و پیگیری‌ها متأسفانه هنوز موضوع به نتیجه نرسیده و قاتل با کمال خونسردی در زندان مشغول تنومندتر کردن هیبت خود است.

سؤال اینجاست، ما ملت ایران و مردم آبیک چطور حافظ خون شهدا و پاسدار حریم خانواده‌های محترم شهدا باید باشیم؟ آیا قصاص یک جنایتکار  و متجاوز به خون شهدا، اینقدر سخت و پیچیده است؟

برای پیگیری موضوع مربوطه، شفاف‌سازی آن و تنویر افکار عمومی در خصوص آخرین وضعیت روند قتل مادر شهید آبیکی با سعید احمدزاده دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک گفت‌وگویی ترتیب داده‌ایم که از نظر می‌گذرد.

* فارس: موضوع پرونده قتل مادر شهید آبیکی چه بوده است؟

مجرمیت و کیفرخواست متهم به قتل مادر شهید از سوی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آبیک صادر و به دادگاه کیفری یک استان قزوین ارسال شده که باید گفت متهم در پرونده قتل، اصلاً اقرار به قتل نکرده است.

از سوی باند دستگیر شده، جرایم مختلفی صورت گرفته که قتل مادر شهید یکی از این جرایم بوده و پرونده این باند حدود ۱۵ جلد است.

تعداد بسیاری متهم در پرونده وجود دارد که اتهامات هر کدام چندین مورد بوده و پرونده این باند بدون وقفه در حال تحقیقات و رسیدگی است.

طی یک سال اخیر چندین جلسه در دادگاه کیفری یک استان قزوین مبنی بر پرونده باند مذکور تشکیل شده و نمایندگان دادستان شرکت کرده‌اند و برخی اوقات شخصاً در این جلسات حضور یافته‌ام و رسیدگی صورت گرفته است.

پرونده باند مذکور پرونده سبکی نیست و با توجه به حجم پرونده و تعداد عناوین اتهام متهمان رسیدگی به آن زمان‌بر شده و از این جهت روند دادرسی متعارف است.

* فارس: آیا متهم به قتل اقرار کرده است؟

متهم به قتل مادر شهید آبیکی در هیچ جا اعم از دادسرا و دادگاه اقرار به قتل نکرده است اما از سوی دادسرا بر مبنای ادله دیگر کیفرخواست صادر شده و در دادگاه کیفری یک استان قزوین هم به طور جدی و با دقت کامل در حال بررسی است.

به اذعان رئیس دادگاه رسیدگی‌کننده به پرونده باند ۱۵ جلدی در دادگاه کیفری یک استان قزوین احتمالاً تا یک ماه آینده حکم متهمان که در مجموع نزدیک به ۲۰۰ مورد اتهامی دارند، صادر می‌شود.

احتمال دارد در حکم پرونده باند مذکور حکم قصاص صادر شود و حتی احتمال دارد حکم قصاص صادر نشود.

اگر حکمی صادر شود که با توجه به ادله موجود در پرونده دارای خدشه از نظر دادستان باشد، قطع به یقین اعتراض خود را اعلام خواهیم کرد؛ اگر حکم قصاص هم صادر شده باشد محکوم علیه و وکلا حق اعتراض به رأی را دارند.

اینکه در فضای مجازی بیان شده که رسیدگی به پرونده قتل مادر شهید طولانی شده به دلیل حجم پرونده، تعداد بالای متهمان و تعداد بسیاری عناوین اتهامی متهمان است.

با افراد و مدیریت کانالی که در گذاشتن اخبار کذب در فضای مجازی موجب تشویش اذهان عمومی می‌شوند، برخورد و بازخواست لازم صورت می‌گیرد.

مردم کاملاً آگاه و مطلع باشند که البته هستند و اشرافیت دارند که در دستگاه قضایی بدون هیچ‌گونه واهمه‌ای و در نظر گرفتن مسئله‌ای، پرونده قتل مادر شهید به طور جدی و با قاطعیت تمام در حال رسیدگی است.

* فارس: پرونده قتل مادر شهید در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

اینکه در خصوص اتهام یک متهمی، یک نفر یا عده‌ای دوست داشته باشند حکم خاصی صادر شود برای دستگاه قضایی ملاک نیست بلکه دستگاه قضایی با اجرای کامل قانون نسبت به رعایت عدالت اقدام می‌کند؛ اگر ادله وقوع جرم از نظر دادگاه کافی باشد و حکم قصاص صادر شود، آن حکم به اجرا می‌آید در غیر این صورت، حکم برائت صادر می‌شود هرچند برخلاف نظر برخی باشد.

در مراحل اولیه تشکیل پرونده مادر شهید در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آبیک، بسیار قوی موضوع رسیدگی شده و سپس پرونده به دادگاه کیفری یک استان قزوین ارسال شده است که حدود چهار سال از این موضوع می‌گذرد.

پرونده مذکور طی چند مرحله از نظر قضات عالی دادگاه کیفری یک استان قزوین برای احقاق حق و بررسی ادله بررسی شده و در برخی موارد جهت تکمیل به دادسرا اعاده و  مورد بررسی قرار گرفته؛ البته جلسات دادرسی به صورت مستمر و منظم برگزار شده است.

* پرونده قتل مادر شهید بایگانی نشده است

پرونده قتل مادر شهید آبیکی بایگانی نشده؛ به افرادی که این اتهام را به دستگاه قضایی زده‌اند باید گفت که مسؤولان این دستگاه و قطع به یقین طرفین پرونده، دلسوزتر از افرادی هستند که خود را دلسوز می‌دانند.

سیاست‌ دستگاه قضایی در اداره‌کل دادگستری استان قزوین و شهرستان آبیک جلوگیری از اطاله دادرسی است و مسؤولان دستگاه قضایی  دقت در رسیدگی به پرونده‌ها را فدای سرعت نامتعارف نمی‌کنند.

به عنوان قاضی ادله یک پرونده را کاملاً سنجیده و بر اساس وظیفه‌ای که بر عهده ما نهاده شده است، ادله پرونده را سبک و سنگین کرده و احقاق حق را در لوای اجرای کامل قانون انجام می‌دهیم.

* فارس: نظر شما در خصوص این مطلب مطروحه در فضای مجازی که متهم به قتل مادر شهید در زندان در حال تنومند کردن هیبت خود است، چیست؟

برخی افراد ناآگاه اخیراً در گروه‌های فضای مجازی خبری مبنی بر اطاله بی‌جهت دادرسی پرونده قتل مادر شهید گذاشته‌اند که منتهی به تشویش اذهان عمومی و اما و اگر در اذهان می‌شود که لازم است مردم فریب ظاهر کلام افراد را نخورند.

دستگاه قضایی و قانون با کسی تعارف ندارد و در راستای اجرای قانون و احقاق حق مردم گام برمی‌دارد.

اگر افراد تعمداً خبر اطاله دادرسی پرونده قتل مادر شهید را در گروه‌های و فضای مجازی گذاشته باشند، برخورد جدی و قاطع صورت می‌گیرد اما اگر جاهلانه باشد باید بدانند که خبر ناصحیح و ناصوابی کرده‌ و برخورد با آنان متناسب با قصد و غرضی که داشته‌اند، صورت می‌گیرد.

مجازات قتل عمدی، قصاص است و در زندان هیچ زندانی به دنبال تنومند کردن هیبت خود نمی‌تواند باشد؛ کسانی که موضوع را در خصوص متهم قتل مادر شهید ذکر کرده‌اند یا در زندان حضور دارند که در این صورت  دارای سوءسابقه هستند و قول چنین افرادی پذیرفته نیست و یا اصلاً  تاکنون به زندان نرفته‌اند و نمی‌دانند در زندان چه خبر است که در این صورت، اظهارنظر کورکورانه کرده‌اند.

* فارس: در خصوص بازداشتی‌ها و زندانیان، سیاست دستگاه قضایی چیست؟

بلاتکلیفی بدترین عذاب برای یک متهم است که در زندان به سر می‌برد چراکه روزشماری می‌کند تا هرچه زودتر حکمش صادر شده و از بلاتکلیفی خارج شود.

برخی متهمانی که در زندان به سر می‌برند تسریع در صدور حکم را درخواست می‌کنند گرچه در خصوص رسیدگی به امور متهمانی که بازداشت هستند سرعت بخشیده می‌شود که این گونه متهمان با قرار بازداشت‌های موقت و یا قرار تأمین‌هایی که متهم نتوانسته‌اند، بسپارند در زندان به سر می‌برند.

قانون، عرف و سیاست قوه قضائیه که مورد قبول هم واقع شده همین تسریع در رسیدگی به پرونده‌های متهمان بازداشتی است.

به گزارش فارس، با توجه به اینکه پرونده قتل مذکور از پیچیدگی‌های خاصی برخوردار بود و کمترین سرنخ در صحنه جرم و مسیر آدم‌ربایی پیدا نشده بود و روزبه‌روز بر پیچیدگی‌های پرونده در سالی که این قتل رخ داده، افزوده می‌شد و افراد بسیاری مورد تحقیق قرار گرفته بودند که دستگیر شدند.

با توجه به پیگیری مسؤولان قضایی استان قزوین و شهرستان آبیک امیدواریم هرچه زودتر تکلیف پرونده قتل مادر شهید آبیکی مشخص شود و متهمان بسزای اعمال شنیع خود برسند.

انتهای پیام/ذ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *