کار فرهنگی بدون حکومت دینی کاری عبث و بیهوده است/ مخاطب‌شناسی، اصلی‌ترین رویکرد کار فرهنگی

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، حسن بنیانیان ظهر امروز در آیین اختتامیه دومین جشنواره دین و رسانه با بیان اینکه سواد رسانه‌ای مجموعه‌ای از مهارت‌های قابل یادگیری است که به توانایی دسترسی، تجزیه و تحلیل و ایجاد انواع پیام‌های رسانه‌ای اشاره دارد، اظهار کرد: این مهم یک مهارت ضروری در دنیای امروزی به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه برای حرکت در محیط رسانه‌ای پیچیده امروز باید قادر به درک بهتر پیام‌های رسانه‌ای باشیم، افزود: فردی که در رسانه کار می‌کند باید در عرصه‌های روانشناسی، مطالعات فرهنگی و زبان‌شناسی و… حداقل‌ها را بداند.

* دین باید تصمیمات اصلی ما را تعیین کند

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه دین باید تصمیمات اصلی ما را تعیین کند، عنوان کرد: باید تحولات فرهنگی را مدیریت کنیم.

وی با بیان اینکه فرهنگ متشکل از اعتقادات، ارزش‌ها و الگوهای رفتاری و تعاملات اجتماعی است، گفت: باور و اعتقادات ما بر اساس خوب و بد و زشت و زیبا شکل می‌گیرد و الگوی رفتاری که ما استفاده می‌کنیم به صورت اجتناب‌ناپذیری در روابط روزمره ما حضور و جریان پیدا می‌کند.

بنیانیان با بیان اینکه در حال حاضر بخشی از مدیریت فرهنگی رصد و آسیب‌شناسی فرهنگی است، تصریح کرد: انتظار می‌رود نخبگان با یکدیگر همکاری کنند و با توجه به متون اصلی اسلامی و تاریخی و فرهنگی و شرایط امروزه تعریف از مهندسی فرهنگی را بازتعریف کنند.

وی یادآور شد: ممکن است افرادی به دلیل ویژگی‌ها و منافع شخصی مقوله‌های مختلفی را وارد فرهنگ کرده باشند اما جامعه‌ای که خواهان کمال و ترقی باشد باید موضوعات فرهنگی را بررسی و مورد توجه قرار دهد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: علت اینکه مقام معظم رهبری از سال ۱۳۸۱ تلاش داشتند که این مسئله را در ذهن اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی ایجاد کنند این بود که فرهنگ و اعتقادات باید هدایت‌گر همه تصمیمات کلان کشور باشد.

وی با بیان اینکه اگر فرهنگ را به عنوان یک خانواده در نظر بگیریم اعضای آن باید با یکدیگر همفکر و هم جهت باشند تا مشارکت اصلی میان آنها ایجاد شود، گفت: یکی از موضوعاتی را که مقام معظم رهبری به آن توجه دارند مهندسی فرهنگ است.

بنیانیان با اشاره به اینکه تغییرات فرهنگی به دو شکل آگاهانه و ناآگاهانه صورت می‌گیرد، ادامه داد: در شرایط موجود ۷۰ درصد تغییرات فرهنگی به صورت ناآگاهانه است و کسی که در رسانه کار می‌کند باید بخش ناخودآگاه را به آگاه تبدیل کند.

وی با بیان اینکه تغییرات آگاهانه همان اقداماتی است که در تبلیغات انجام می‌دهیم، تصریح کرد: اگر بخواهیم باور کسی را تغییر دهیم باید سخنان ما متناسب با شخصیت مخاطب باشد و مربی باید این هنر را داشته باشد.

* کارهای فرهنگی بدون حکومت دینی کاری عبث و بیهوده است

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر تنها این نیست که دیگران را اصلاح می‌کنیم چرا که بازخورد آن به خود انسان بازمی‌گردد، اضافه کرد: کارهای فرهنگی بدون حکومت دینی کاری عبث و بیهوده است.

وی با بیان اینکه اگر انقلاب اتفاق نمی‌افتاد چیزی از دین باقی نمی‌ماند، عنوان کرد: فردی که می‌خواهد کار فرهنگی انجام دهد ابتدا باید مخاطب‌شناسی شود و بداند که مخاطب در چه شرایط خانوادگی است.

بنیانیان با بیان اینکه اگر می‌خواهیم جامعه را اصلاح کنیم باید روحانیت و مسجد را احیا کنیم، خاطرنشان کرد: یکی از کارکردهای مسجد کنترل رفتارهای جامعه است.

وی با تأکید بر اینکه مسجد خود رسانه است و نباید بگذاریم رسانه‌های مدرن رسانه‌های ۱۴۰۰ ساله را نابود کنند، اظهار کرد: روحانیت نباید بیش از اندازه امید به تکنولوژی جدید داشته باشد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه پایگاه روحانیت مسجد است، گفت: روحانی که کودکان محل او را دوست ندارند باید در رفتار خود تجدید نظر کند.

وی با بیان اینکه اگر حکومتی دینی می‌خواهیم باید روحانی در حوزه استخوان خرد کند تا به نقطه موفقیت برسیم، عنوان کرد: یکی از رسالت‌‎های رسانه این است که سخنان رهبری را بازخوانی کند.

* همه در برابر فرهنگ مسئول هستند

بنیانیان با بیان اینکه اگر در دنیا سه شخصیت باشد که شاکله فرهنگی را بدانند و به موضوعات فرهنگی اشراف داشته باشند قطعاً یکی از آنها مقام معظم رهبری است، گفت: برخلاف آنچه که در ۲۰۰ سال در فکرها گنجانده شده که فرهنگ مسئول دارد معتقدم که فرهنگ مسئول ندارد و تک تک افراد در مقوله مسئولیت دارند و اثرگذار هستند.

وی با بیان اینکه مداخله افراد در فرهنگ یا به صورت مخرب است و یا سازنده، ادامه داد: همه افراد یک جامعه متناسب با میزان نفوذ و موقعیت خود در تغییرات اثرگذار هستند.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه رسانه اصلی ارتباطاتی است که ما با یکدیگر داریم، افزود: رسالت اصلی فرهنگ گذشته این بود که آن را به نسل آینده منتقل می‌کرد.

وی با بیان اینکه سواد رسانه‌ای می‌تواند به افراد جامعه کمک کند تا چگونگی ایجاد پیام‌های رسانه‌ای را درک کنند، افزود: نظام فرهنگی غرب هر لحظه در حال رشد و نفوذ است و باید برای آن فکری کنیم وگرنه امدادهای غیبی باید به کمک ما بیاید.

بنیانیان عنوان کرد: برای اصلاح جامعه باید همه مدیران بفهمند که تحت تأثیر فرهنگ هستند و از طرف دیگر خود می‌توانند روی فرهنگ اثرگذار باشند و این مهم باید در بین نخبگان شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه نور انقلاب در حرکت است و ما باید از فرصت‌های ذیقیمت در شرایط موجود بهره‌مند شویم، افزود: وجود ولی‌فقیه در رأس نظام، ۴۰ سال تجربه کشورداری در بحران‌ها و محدودیت‎ها، ذخایر غنی، وجود مقام معظم رهبری از جمله فرصت‌ها هستند.

انتهای پیام/و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *