کاهش مصرف آب در کشور یک ضرورت است نه یک انتخاب!/ کشور دچار بحران سرزمینی است

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، هدایت فهمی امشب در مراسم اختتامیه اولین جشنواره ملی فناوری‌های آب، بهره‌وری و بازچرخانی اظهار داشت: دغدغه کشور موضوع آب است و کاهش مصارف یک ضرورت است نه یک انتخاب، مصارف آب کشور باید از ۱۰۰ میلیارد متر مکعب به ۷۰ میلیارد متر مکعب برسد.

وی در ادامه هشت عامل اصلی بحران آب در کشور را برشمرد و افزود: ۲۵ درصد آب کشور بدون درآمد است و این درحالی است که باید این عدد به ۱۵ درصد برسد.

معاون مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو ادامه داد: بهره‌وری در مسئله آب پایین بوده و باید ارتقا داده شود، میزان هدررفت ضایعات آب ۳۰ تا ۳۵ درصد است یعنی حدود ۲۴ میلیارد متر مکعب آب دور ریخته می‌شود.

فهمی با اشاره به اینکه باید برنامه جامع سازگاری برای تغییر اقلیم انجام شود، ادامه داد: ۱۰ درصد بارش در طول سال داشته‌ایم که میزان بارش تنها ۲۰ تا ۲۵ درصد منابع آبی کشور را تامین می‌کند.

وی یادآور شد: میزان آب تجدیدپذیر در کشور ۱۱۴ میلیارد متر مکعب بوده و ۹۰ درصد آب کشور در روستاها مصرف می‌شود و ۹۴ درصد اشتغال کشور به کشاورزی وصل است.

معاون مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو تاکید کرد: کشور دچار بحران سرزمینی است و به فاجعه ملی داریم نزدیک می‌شویم  و بحران آب جدی است و انکار آن کمکی به مسئله نمی‌کند.

فهمی در ادامه با اشاره به اینکه خاک کشور در فرسایش رتبه یک جهانی را دارد، گفت: کشور در نظام مدیریتی و بهره‌وری ضعف داشته و ما نظام‌های گذشته را نابود کرده‌ایم و نتوانستیم برای آن جایگزینی داشته باشیم.

انتهای پیام/ج/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *