کرمان رتبه سوم واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام را دارد/ ۶۰ درصد بیکاران کرمانی تحصیلات عالیه دارند

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، جعفر رودری صبح امروز در جمع خبرنگاران به تشریح ویژگی‌های لایحه بودجه ۹۷ پرداخت و اظهار داشت: یک سوم بودجه کشور مربوط به بودجه عمومی و دو سوم مربوط به بنگاه‌ها و شرکت‌های وابسته به دولت است.

وی بیان داشت: درآمدهای اختصاصی از محل درآمدهایی که در قانون دیده شده است، وصول و در جاهای مشخص هم هزینه می‌شود، ۳۶۸ هزار میلیارد تومان منابع عمومی دولت بوده که ۱۹۳ هزار و ۴۰۰ میلیون تومان آن مربوط به درآمدهاست.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان تصریح کرد: کسری بودجه در کشور ما از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌گذاری و مالی تأمین می‌شود، ۱۰۶ هزار میلیارد تومان از محل فروش نفت در واگذاری دارایی‌های سرمایه‌گذاری تأمین می‌شود و دارایی مالی هم شامل مواردی مانند اسناد خزانه، اوراق مشارکت و برداشت از صندوق توسعه ملی است.

وی با اشاره به اینکه دولت افزایش ضرایب مالیاتی را دنبال نکرده است، ادامه داد: بخشی از افزایش مالیات در لایحه بودجه ۹۷ به دلیل رقم واقعی مربوط به تورم و بخشی هم از محل افزایش پایه‌های مالیاتی است و افزایش نرخ‌های مالیاتی دیده نشده است.

رودری با اشاره به بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد در بودجه ۹۷ افزود: بر این اساس اهداف کمی سالانه برای دستگاه نظر گرفته می‌شود که ملاک توزیع اعتبارات است در حالی که هم‌اکنون کمتر به بحث عملکرد دستگاه‌ها توجه می‌شود و بهای تمام‌شده فعالیت حساب می‌شود.

وی با بیان اینکه ۱۰۰ درصد دستگاه‌های استانی به شکل بودجه بر مبنای عملکرد هستند، عنوان کرد: همچنین افزایش اختیارات و اعتبارات در استان‌ها یکی دیگر از ویژگی‌های لایحه بودجه ۹۷ است با این وجود امکان نظارت بیشتر بر هزینه‌ها را می‌توان، داشت و شفافیت و گزارش‌گیری را هم شاهد هستیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان ابراز داشت: سهم استان‌ها در اعتبارات هزینه‌ای از چهار درصد به بیش از ۲۴ درصد افزایش می‌یابد و شاهد افزایش بیش از ۳۰ درصدی در اعتبارات سرمایه‌ای و استانی شدن ۸۶۸ طرح ملی تملک دارایی‌های سرمایه‌ای هستیم.

وی اظهار داشت: اولویت‌های برنامه‌ای در لایحه بودجه ۹۷ نیز شامل آب، بهبود محیط زیست، توسعه گردشگری، حمل و نقل ریلی، ساماندهی حمل و نقل عمومی، کمک به ساماندهی بافت‌های فرسوده و مناطق آسیب‌دیده از زلزله، توسعه سواحل مکران و تقویت بنیه دفاعی است.

رودری خاطرنشان کرد: توجه به تولید و اشتغال در بودجه ۹۷ مورد توجه قرار گرفته و این در شرایطی است که بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیکار در کشور داریم و در استان کرمان ۶۰ درصد بیکاران دارای تحصیلات عالیه هستند.

وی با اشاره به اینکه یک‌هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان منابع ویژه برای ایجاد اشتغال در سال جاری دیده شده است، اظهار داشت: همچنین ۹۸۰ هزار نفر ایجاد شغل در سال آینده با اشتغال فراگیر، عشایری و روستایی و حمایتی پیش‌بینی شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان گفت: ۷۱ هزار پروژه نیمه‌تمام در کشور داریم که حدود ۶ هزار پروژه ملی و حدود ۶۵ هزار پروژه استانی است و در استان کرمان نیز ۳ هزار پروژه استانی نیمه‌تمام داریم که یک‌هزار و ۵۰۰ پروژه قابل واگذاری است.

رودری با بیان اینکه ۱۱۹ پروژه نیمه‌تمام با اعتباری افزون بر یک‌هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان را در استان کرمان واگذار کردیم و در این زمینه رتبه سوم کشوری را داریم، اضافه کرد: خلأهایی تاکنون برای واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام وجود داشت که در بودجه ۹۷ برای رفع این مسائل چاره‌اندیشی شده است.

وی بیان داشت: توجه ویژه به عدالت اجتماعی از دیگر ویژگی‌های بودجه ۹۷ است و کاهش فقر مطلق از طریق زیر پوشش قرار دادن تمام افراد با درآمد کمتر از میزان مستمری نهادهای حمایتی در دستور کار قرار دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان تصریح کرد: شاخص‌ترین وجه در درآمدها برای استان کرمان بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است که پنجمین استان در درآمدها است، زمانی که قیمت عوامل تولید افزایش پیدا می‌کند، این امر می‌تواند، موجب کاهش رشد اقتصادی و اشتغال شود.

وی افزود: آمار بیکاری در استان کرمان طی سال ۹۰ برابر با ۱۶۷ هزار نفر و در سال ۹۵ برابر با ۱۱۷ هزار نفر و نرخ بیکاری ۱۱٫۵ درصد است که شاهد کاهش نرخ بیکاری در این خطه هستیم و بر اساس آنچه پیش‌بینی‌شده است، باید سالانه ۳۵ تا ۳۷ هزار فرصت شغلی در استان کرمان ایجاد کنیم.

رودری عنوان کرد: لیست پروژه‌های نیمه‌تمام را به معین‌های اقتصادی مناطق هشت‌گانه اقتصاد مقاومتی ارائه کرده‌ایم تا به بخش خصوصی در سراسر کشور ارائه کنند.

انتهای پیام/و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *