کشف بیش از ۱۰۴ میلیارد ریال اختلاس و پولشویی در گلستان

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، علی‌اکبر جاویدان عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در سه ماه نخست امسال سرقت‌های مهم همانند سرقت مسلحانه، کیف‌قاپی، سرقت بانک و جرائم مشابه در مجموع سه درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد: بر این اساس در سه ماه نخست امسال سرقت مسلحانه ۳۳ درصد، سرقت از طلافروشی ۱۰۰ درصد، سرقت اتومبیل ۱۸ درصد، سرقت موتورسیکلت پنج درصد و کیف‌قاپی ۵۲ درصد کاهش داشته اما در مجموع کل سرقت‌ها شاهد افزایش ۱۲ درصدی سرقت‌ها در سطح استان گلستان هستیم.

فرمانده انتظامی استان گلستان با اشاره به اینکه اکثر سرقت‌های خرد همانند سرقت از آپارتمان‌ها و انباری‌ها توسط معتادان انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: در این مدت شاهد افزایش چهار درصدی کشف وقوع سرقت‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته را در سطح استان شاهد بودیم.

*تشکیل یک هزار و ۲۵۲ پرونده قاچاق کالا در پلیس آگاهی گلستان

جاویدان بیان کرد: در حوزه فعالیت‌های پلیس آگاهی استان در سه ماه نخست امسال یک هزار و ۲۵۲ پرونده قاچاق کالا تشکیل و مورد رسیدگی قرار گرفته که منجر به کشف شده است.

وی افزود: ارزش ریالی کالاهای کشف شده طی این مدت ۶۲ میلیارد و ۸۹۰ میلیون ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۲ درصد افزایش داشته است.

جاویدان با اشاره به اینکه بیشترین میزان کشفیات در حوزه کالای قاچاق در استان مربوط به لوازم آرایشی بهداشتی و دارو بوده است گفت: قاچاق لوازم خانگی، قاچاق مواد غذایی و فرآورده‌های دخانی و نفتی نیز به ترتیب جزء بیشترین کشفیات در این بخش بوده است.

وی گفت: در بخش مبارزه با جرائم اقتصادی پلیس آگاهی گلستان طی این مدت ۱۷ پرونده زمین‌خواری کشف و منجر به خلع ید و برگشت این اراضی به اراضی ملی شده است.

فرمانده انتظامی استان گلستان تاکید کرد: ارزش ریالی پرونده‌های زمین‌خواری ۳۸ میلیارد و ۷۱۳ میلیون ریال بوده ، ۳۳ نفر دستگیر شده‌اند.

جاویدان با اشاره به کشف دو فقره پرونده پولشویی، یک فقره اختلاس و یک پرونده اخلال در نظام اقتصادی طی این مدت گفت: ارزش ریالی پرونده پولشویی یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال و ارزش ریالی اختلاس و اخلال در نظام اقتصادی ۱۰۰ میلیارد ریال بوده است.

*اجرای ۴۶ هزار و ۱۰۳ عملیات فوریتی پلیسی توسط پلیس گلستان

وی با اشاره به فعالیت پلیس ۱۱۰ استان گلستان که به صورت متمرکز و تجمیع خطوط ۱۱۰ در استان اجرا شده است، بیان کرد: طی این مدت ۱۹۶ هزار و ۹۰۰ تماس با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ استان گلستان برقرار شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۰ درصد افزایش داشته که بیشتر این تماس‌ها در حوزه راهنمایی و ارشاد بوده که ۱۱۷ هزار تماس بوده است.

فرمانده انتظامی استان گلستان تصریح کرد: از مجموع این تماس‌ها ۴۶ هزار و ۱۰۳ مورد فوریتی بوده و منجر به عملیات پلیسی شده است.

جاویدان گفت: متاسفانه از مجموع این تماس‌ها ۸۱۳ تماس مزاحمت برای پلیس ۱۱۰ بوده که بر اساس قانون با افراد خاطی با هماهنگی مرجع قضایی برخوردهای لازم انجام شده و یا در دستور اقدام است.

وی اضافه کرد: در این مدت ۱۷ هزار مراجعه حضوری برای امدادخواهی توسط پلیس انجام شده و مردم به مراکز انتظامی مراجعه کرده و درخواست پیگیری پلیسی داشته‌اند.

جاویدان با اهمیت توجه مردم به موارد فوریتی پلیسی برای تماس با پلیس ۱۱۰ گفت: تماس‌های فوریتی به تماس‌هایی گفته می‌شود که ضرورت حضور پلیس در صحنه وقوع جرم احساس می‌شود و میانگین استاندارد در نظر گرفته شده برای تیم‌های پلیسی ۱۱۰ به منظور حضور در حوادث ترافیکی ۲۰ دقیقه و در مباحث انتظامی ۱۵ دقیقه در نظر گرفته شده است.

وی تاکید کرد: با ارزیابی‌ها و نظرسنجی‌های انجام شده رضایتمندی مردم از عملکرد پلیس ۱۱۰ استان گلستان ۹۰ درصد بوده است که ۱۰ درصد نارضایتی به دلیل تاخیر در حضور و یا حضور نداشتن در صحنه است.

جاویدان افزود: علت اینکه عدم حضور پلیس در صحنه در نظرسنجی‌ها اعلام می‌شود این است که مردم پس از تماس با پلیس ۱۱۰ انتظار دارند پلیس در کمتر از چند دقیقه در صحنه حاضر شود در حالی که نوع تماس فوریتی نیست و در صورت فوری بودن تماس پلیس باید ظرف ۱۵ دقیقه در محل حاضر شود ولی شهروندان پس از چند دقیقه محل را ترک کرده و در نظرسنجی‌ها اعلام می‌کنند که پلیس به هیچ عنوان در صحنه حاضر نشده است.

وی در پایان ابراز کرد: یکی دیگر از علت‌های این موضوع، عدم ارائه آدرس‌های صحیح و دقیق است که علاوه بر آنکه تیم‌های گشتی را دچار مشکل می‌کند باعث تاخیر در امدادرسانی تیم گشتی پلیس ۱۱۰ به موارد دیگر هم می‌شود.

انتهای پیام/ج/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *