کشف یک تن مواد مخدر در آذربایجان‌شرقی/ رتبه بیست و هشتم استان در مواد مخدر/ بیشترین جرم اتفاق افتاده در استان نزاع و درگیری است

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، سردار محسن حسن‌خانی ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت هفته نیروی انتظامی با بیان این که زمانی موفق خواهیم بود که این استان را به گونه‌ای به مردم نشان دهیم که حوزه مواد مخدر را تهدید اولیه در زندگی خود ندارند که در این زمینه این اتفاق افتاده است.

وی با بیان این که در ارزیابی‌های گذشته نخستین نگرانی مردم مواد مخدر بود، افزود: امروز این نگرانی در جایگاه پنجم قرار گرفته است.

فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان‌شرقی با اشاره به جمع آوری ۸ هزار نفر معتاد و معرفی به مراکز نگهداری ماده ۱۶، افزود: براساس آخرین آمارها در زمینه اعتیاد آذربایجان شرقی در رتبه ۲۸ کشوری قرار دارد یعنی هر چقدر جایگاه استان در ته جدول قرار گیرد به همان اندازه استان پاکی در این زمینه داریم. 

وی میانگین اعتیاد در استان یک و دو دهم درصد دانست و گفت: این آمار و ارقام نتیجه تلاش هایی است که از سوی نیروهای مسلح در طول سال انجام شده که در حال حاضر توزیع مواد مخدر را به صورت علنی در استان نمی‌بینیم.

بیشترین جرم اتفاق افتاده در استان نزاع و درگیری است

حسن‌خانی با بیان این که بیشترین جرم اتفاق افتاده در استان نزاع و درگیری است، گفت: بعد از نزاع و درگیری موضوع سرقت، مواد مخدر و قاچاق کالا در رده‌های بعدی قرار دارد. 

وی همچنین افزود: امروز دشمن در کشور با جنگ نرم بر روی جوانان تاثیر منفی می‌گذارد که باید در این حوزه ورود جدی داشته باشیم. 

بالاتر از امنیت موضوع ایجاد احساس امنیت در جامعه است

وی با بیان این که بالاتر از امنیت موضوع ایجاد احساس امنیت در جامعه است، گفت: نبود احساس امنیت در بین مردم زیاد دلچسب نیست بنابراین باید با برنامه‌ریزی این احساس امنیت در جامعه افزایش یابد.

حسن‌خانی ادامه داد: با وجود این که نیروهای مسلح در زمینه ایجاد امنیت وظایفی را بر عهده دارند ولی اقدامات اصحاب رسانه می‌تواند بسیار اثرگذار باشد به طوری که با یک خبر احساس امنیت در مردم افزایش و یا کاهش می‌یابد.

فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان‌شرقی تصریح کرد: گاهی اوقات در فضای مجازی اخبار کذبی منتشر می‌شود که این موارد احساس امنیت در جامعه را کاهش می دهد برای نمونه امسال در این زمینه با برخورد به موقع اقدام‌های مورد نیاز انجام شد.

شعار امسال ناجا؛ پلیس برای امنیت و امنیت برای همه

حسن‌خانی از آغاز هفته نیروی انتظامی در کشور از روز چهاردهم مهر خبر داد و گفت: در استان از فردا هفته ناجا را برنامه‌های متنوعی با شعار (پلیس برای امنیت و امنیت برای همه) برگزار خواهیم کرد.

وی با بیان این که تکلیف پلیس و سایر نیروهای مسلح ایجاد امنیت است، اظهار داشت: مولفه‌های مختلفی در حوزه امنیت وجود دارد که در این زمینه نیروی انتطامی بنا دارد از وجود مردم که بزرگ‌ترین ظرفیت در ارتقای امنیت است استفاده کند.

فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان‌شرقی افزود: باید امنیت را بر پایه مشارکت مردم تعریف کنیم چرا که امنیت برای همه است و در این زمینه همه باید برای حفظ و ارتقای امنیت کمک کنند.

حسن‌خانی در خصوص اجرای برنامه‌های هفته ناجا عنوان کرد: دیدار با نماینده ولی فقیه برای تجدید بیعت با آرمان‌های مقام عظمای ولایت و حضرت امام خمینی (ره)، حضور کارکنان نیروی انتظامی و سخنرانی فرماندهان در پیش از خطه نماز جمعه این هفته، برگزاری صبحگاه مشترک با حضور یگان‌های مسلح از جمله برنامه‌های این هفته است.

تقدیم ۸۲۴ شهید نیروهای انتظامی آذربایجان‌شرقی به کشور

وی با بیان این که نیروی انتطامی استان ۸۲۴ شهید را تقدیم کشور کرده است گفت: یک دهم شهدای استان کارکنان نیروی انتطامی است که برای ارتقای امنیت کشور عزیزمان و انجام وظایف جان خود را در طلب اخلاص گذاشته‌اند.

فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان‌شرقی با اشاره به افتتاح طرح‌های عمرانی گفت: چند طرح کلانتری و پاسگاه احداث شده و آماده بهره‌برداری است در این زمینه برای اجرای طرح مکنا که مدیریت کیفیت نیروی انتظامی و بخشی نیز مربوط به ظاهر کلانتری‌ها است در این هفته انجام می‌شود.

۵۰۰ هزار مراجعه‌کننده به کلانتری‌ها

حسن‌خانی با بیان این که امسال بیش از ۵۰۰ هزار نفر به کلانتری و پاسگاه‌های مراجعه کرده‌اند، افزود: باید وضعیت کلانتری‌ها در شأن مردم باشد بنابراین در حوزه طرح مکنا و در زمینه خوشایندسازی این مراکز افتتاح می‌شود.

وی به مشکل اهالی باغ معروف در چند سال اخیر اشاره کرد و گفت: کارکنان نیروی انتظامی در کلانتری باغ معروف مستقر شده‌اند ولی افتتاح این کلانتری در هفته نیروی انتظامی خواهد بود تا اهالی باغ معروف از این خدمات استفاده کنند.

سازش ۷۰ درصد پرونده‌ها در حوزه مشاوره

فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان‌شرقی از آغاز کار پژوهشی در بخش مشاوره برای کاهش تعداد مراجعه‌کنندگان خبر داد و گفت: با توجه به این که اعتمادی بین مردم و پلیس ایجاد شده در حال حاضر نزدیک به ۱۹ هزار پرونده قضایی در کلانتری و پاسگاه‌ها مطرح است که ۷۰ درصد این پرونده در حوزه مشاوره موجب صلح و سازش شده است.

وی ضمن این که کاهش تعداد مراجعات غیرضروری را نیازمند فرهنگ‌سازی در جامعه دانست، گفت: بخشی از مراجعات می تواند به صورت غیرحضوری و از طریق سیستم انجام شود برای مثال در حوزه تصادفات وقتی دو خودرو تصادف می‌کنند دیگر نیاز به کشیدن کروکی نیست و این موضوع بارها در رسانه‌ها مطرح شده است.

انتهای پیام/ک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *