کشف ۷۱۱ شیء تاریخی از ۲۸ قاچاقچی در استان زنجان

ابوالفضل مرادی امروز در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: بر اساس تصمیمات اخذ شده در هیأت دولت و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اختصاص تعداد نفرات در هر شهرستان و استان متناسب با چارت سازمانی و بر اساس وضعیت جغرافیایی و تعداد آثار تاریخی است و این موضوع سلیقه‎ای نبوده است.

وی تصریح کرد: هرچند در استان زنجان برابر توافقات انجام شده با مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، در همه شهرستان‎ها پایگاه یگان حفاظت مستقر بوده و هیچ شهرستانی بدون نماینده یگان حفاظت نیست.

فرمانده یگان حفاظت استان زنجان اضافه کرد: فقط در یک شهرستان در استان زنجان به دلیل مصلحت سازمانی و همجواری با شهرستان دیگر و عدم وجود امکانات خودرویی و هر گونه وسیله نقلیه و کم بودن آثار ثبتی، از استعداد و امکانات استانی در راستای پایش آثار استفاده می‎شود.

مرادی ابراز کرد: با توجه به اینکه اطلاعات موجود آثار ثبتی و غیر ثبتی طبقه‎بندی و محرمانه است، حفاری در مناطق ثبتی و غیر ثبتی آن از آمار کمی برخوردار بوده و با همکاری و تعامل فرمانداران، بخشداران، شوراهای اسلامی و اعضای پایگاه‎های بسیج و نیروی انتظامی کارهای خوبی در راستای پیشگیری انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه برخی مواقع حفاری در بعضی از نقاط به چشم می‌خورد، اگر با دید کارشناسانه مشاهده شود، اصلا این نقاط جزو آثار ثبتی و حتی شناسایی شده در استان زنجان نیستند، افزود: این حفاری‎ها به واسطه نقل قول‎های بومیان محلی که به فرض (این محل معروف به گنج خانه است یا و …) صورت می‎گیرد که هیچ ارتباطی با تاریخی بودن محل ندارد، هرچند یگان حفاظت در صورت مشاهده حتما برخورد قانونی می‎کند اما به لحاظ حقوقی قابل پیگیری نیست.

*اکثر قاچاقچیان دستگیر شده در زنجان، غیر بومی هستند

فرمانده یگان حفاظت استان زنجان با بیان اینکه با توجه به قرار گرفتن استان زنجان در مسیر ترانزیت به استان‎های مرزی که متاسفانه از بالاترین معضل قاچاق کالا برخوردار است برابر آمار و مستندات موجود، اکثر قاچاقچیان عتیقه‎جات که دستگیر شده‎اند غیر بومی بوده و در حین حمل در این استان دستگیر شده‎اند، ادامه داد: برابر نظرات کارشناسان، اشیای مکشوفه بیشتر متعلق به استان‎های دیگر بوده است.

مرادی یادآور شد: محوطه‎های با ارزشی که مورد بررسی باستانشناسی قرار گرفته‎اند توسط تیم عملیاتی یگان حفاظت تحت پوشش قرار گرفته و به صورت دوره‎ای مورد بازدید و پایش قرار می‎گیرد، هرچند این امکان وجود ندارد که برای هر اثر نیروی اختصاصی در نظر گرفته شود.

وی ابراز کرد: از دوست‎داران میراث فرهنگی و عموم مردم درخواست می‎شود برای حفظ آثار ارزشمند استان زنجان همانند گذشته در حفظ گنجینه‎های تاریخی و ملی و به منظور جلوگیری از چپاول و غارت ما را یاری کنند که در این راستا فرماندهی یگان حفاظت استان اقدام به چاپ بروشور کرده و شماره تلفن‎های تماس با یگان در آن درج شده است.

فرمانده یگان حفاظت استان زنجان هدف از تشکیل انجمن‎های میراث فرهنگی را جلب حمایت‎های مادی و معنوی مردم در زمینه حفظ و احیا و در نهایت معرفی و آموزش میراث فرهنگی اعلام کرد و گفت: وظایف و اختیاراتی نیز برای این انجمن‎ها تعریف و تعیین شده است.

مرادی یادآور شد:در حال حاضر با برنامه‎ریزی‎هایی که از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام گرفته در ماه‎های آتی، شاهد فعالیت‎ها و همکاری انجمن‎های میراث فرهنگی در حوزه میراث فرهنگی خواهیم بود.
*حفاری در قیزلار قلعه‎سی در حریم قلعه بوده است

وی همچنین به انتشار فیلمی از سوی خبرگزاری فارس استان زنجان در زمینه حفاری غیر مجاز در محوطه قیزلار قلعه‎سی در شهرستان خرم‎‏دره اشاره کرد و گفت: برابر مستندات موجود نیروهای یگان حفاظت در تاریخ ۱۵ آبان‌ماه ۱۳۹۶ از محل مذکور بازدید کرده که هیچ گونه حفاری جدیدی مشاهده نشده بود این موضوع مربوط به سنوات گذشته (حدودا سه سال پیش) است و محل حفاری شده در حریم قلعه بوده و در خود قلعه رخ نداده است.

فرمانده یگان حفاظت استان زنجان در پایان متذکر شد: فرماندهی یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تعامل و همکاری سایر بخش‎ها، در هشت ماه گذشته از سال جاری و با تقویت تیم عملیات و انجام ۲۲ مورد عملیات، تعداد ۷۱۱ قلم اشیاء تاریخی را از ۲۸ نفر قاچاقچی کشف و ضبط کرده است.

مرادی همچنین به انجام یک هزار و ۴۱۱ مورد سرکشی و پایش از آثار تاریخی اشاره کرد و افزود: با جلب حمایت عمومی و مشارکت‎های اجتماعی تعداد ۴۱ قلم اشیای تاریخی را به صورت اهدایی از همشهریان تحویل گرفته‎اند.

* مرکز مانیتورینگ استان زنجان آماده بهره‎برداری است

وی ادامه داد: امروزه جایگزینی تجهیزات الکترونیک به جای نیروی انسانی برای حفاظت مستمر توانسته است بسیاری از مشکلات قبلی، از جمله هزینه‏‌های بالای به کارگیری افراد و ریسک خطر برای عوامل یگان حفاظت را به شدت کاهش داده و در نهایت نتیجه قابل قبول‎تری برای این فرماندهی به ثمر آورد، به همین دلیل با درایت مدیر کل میراث فرهنگی استان زنجان و پیگیری، یگان حفاظت استان مدتی است مرکز مانیتورینگ استان زنجان آماده بهره‎برداری شده و با راه‌‏اندازی این مرکز، امکان پایش همه آثار و بناهای تاریخی در دورترین نقاط همچون معبد داش کسن هم به صورت ۲۴ ساعته میسر خواهد بود.

انتهای پیام/و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *