گرانی کاغذ و مقوا معضل جدی چاپخانه‌داران/ تنها ۱۰۰۰ چاپخانه‌ در تهران پروانه دارد

بهمن پورمند در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری فارس استان تهران درباره وضع اتحادیه، اظهار کرد: مشکلات عدم رونق، رکود، مشکلات اقتصادی و عدم‌حمایت‌ها گریبان صنف ما را گرفته است، صنف چاپخانه‌داران به چالش کشیده شده است.

وی با اشاره به اینکه کاغذ و مقوا بسیار گران شده است، تصریح کرد: گرانی کاغذ و مقوا معضل جدی چاپخانه‌داران است و آن‌ها را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

نایب رئیس اول اتحادیه چاپخانه‌داران تهران با تأکید بر اینکه این افزایش ۲۰، ۳۰ درصدی کاغذ و مقوا سبب‌ساز لغو سفارش کار بوده است، اضافه کرد: این روند آسیب‌های جدی بر صنعت چاپ کشور وارد خواهد کرد که جبران آن سخت است و خیلی در تنگنا و مشکلات قرار داریم.

پورمند با بیان اینکه کار اصلی چاپخانه‌داران در شش ماه دوم سال است، تصریح کرد: در این مقطع زمانی در سال رکود شش‌ماهه گذشته را می‌توانند جبران کنند ولی متأسفانه امسال بسیار وضع بدی داریم.

وی با اشاره به اینکه گرانی کاغذ و مقوا و لغو سفارشات بازار چاپخانه‌داران را به‌هم‌ریخته است، اضافه کرد: وقتی ازهم‌گسیختگی را با افزایش قیمت شاهدیم، خیلی نمی‌توان برای کاهش قیمت‌ها خوش‌بین بود و به‌طور مثال کاهش پنج و ۱۰ تومانی دردی را دوا نمی‌کند.

نایب رئیس اول اتحادیه چاپخانه‌داران تهران با تأکید بر اینکه سفارشات خیلی کم شده است، تصریح کرد: الآن همه انتشارات می‌آیند روی جلد را پنج هزار تا چاپ می‌کنند بعد داخل آن را در سطح پایین و بدون کیفیت در حد ۲۰۰ تا انجام می‌دهند و باعث افت کار شده است.

پورمند با بیان اینکه بهترین چاپخانه‌های تهران اعلام فروش کرده‌اند، افزود: ۲۰ چاپخانه‌دار ما از هفته گذشته اعلام کردند که چاپخانه خود را در لیست فروش قرار داده‌اند و تا الآن بسیاری از چاپخانه‌داران تغییر شغل دادند و کاربری‌شان را عوض کردند و یا تعطیل کردند و گردش اقتصادی در این صنف وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه حدود دو هزار و ۸۰۰ چاپخانه در تهران شناسایی شده‌اند، تصریح کرد: تنها یک هزار چاپخانه مجوز و پروانه‌دار هستند.

نایب رئیس اول اتحادیه چاپخانه‌داران تهران با تأکید بر اینکه پیگیریم با نامه‌نگاری پروانه‌دار شوند، اظهار کرد: تلاش‌های زیادی هم انجام داده‌ایم.

انتهای پیام/ن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *