گزارش صد روزه روحانی و نقد عملکرد دولت توسط مجمع نمایندگان گیلان/ نارضایتی نسبی مجمع نمایندگان از اقدامات حوزه اشتغال و تولید دولت دوازدهم

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، رئیس‌جمهور هفته گذشته در یک برنامه تلویزیونی گزارشی از عملکرد صدروزه دولت دوازدهم ارائه کرد که براساس گزارش مذکور، دولت دو هدف اصلی ریشه‌کن کردن فقر مطلق در دولت دوازدهم و ایجاد عدالت و کوتاه کردن نابرابری‌ها بین مردم دهک‌های پایین و بالا و رونق اقتصادی و دیگری بالا بردن درآمد مردم و توزیع عادلانه است.

به گفته روحانی، مستمری اعضای کمیته‌ امداد و بهزیستی تا سه برابر افزایش‌ یافته و تا پایان دولت پنج برابر نیز خواهد شد.
رئیس‌جمهور مدعی است که از پاییز ۹۳ تا تابستان ۹۶، سالانه ۶۸۵ هزار اشتغال خالص ما بوده و تورم یک‌رقمی اعلام‌ شده به معنای ارزانی نیست، بلکه به معنای مهار گرانی است.

رئیس دولت دوازدهم همچنین در گزارش صدروزه اعلام کرد که در بودجه‌ جدید برای پروژه‌های عمرانی اهرمی عمل کرده و از صندوق، بانک‌ها و مردم استفاده خواهیم کرد و طی صحبت‌هایی که با رهبری هم داشتیم، ایشان نیز موافق واگذاری بنگاه‌های اقتصادی به مردم بوده‌اند.

روحانی در بخش دیگر از گزارش خود به سیاست دولت برای یک‌رقمی باقی ماندن تورم اشاره کرد و گفت برای اولین بار در سال ۹۵ به رشد اقتصادی دورقمی رسیدیم که هدف ما رشد اقتصادی بالای ۵ درصد در دولت دوازدهم است.

اما گفتنی است، در کنار گزارش صدروزه روحانی، ملت ایران بزرگ‌ترین تحلیل‌گر در حوزه کمیت و کیفیت گرایی خدمات ارائه‌ شده دولت پس از چهار سال است.

گرچه دولت یازدهم تمام توان خود را برای افزایش خدمات‌دهی به مردم با سبک و سلیقه‌ای خاص به کار گرفت و در بخش‌هایی نیز به گفته دولتمردان دارای موفقیت نیز بوده، اما سطح واقعی رفاه و حقوق شهروندی مردم با آنچه در گزارش‌ها به آن اشاره‌ شده بسیار تفاوت دارد.

در این رابطه محمدحسین قربانی به خدمات مطلوب ارائه‌ شده دولت اشاره می‌کند و می‌گوید: با خط‌کش و ترازو گذاشتن بر روی اقدامات انجام‌ شده دولت، نمی‌توان نتیجه‌ای گرفت که دولت چقدر موفق بوده است.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اجرای همه تعهدات دولت دوازدهم به مردم، گفت: باید انتظاراتی که دولت در حوزه بیمه سلامت و درمان برای مردم ایجاد کرده را برآورده کند.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بر ضرورت گزارش دهی به مردم توسط دولتمردان تأکید کرد و گفت: در بسیاری از موارد، دولت نسبت به برنامه ششم توسعه که سند راهبردی کشور هست، عقب‌مانده و باید برای تحقق اهداف برنامه حرکت کند.

حسن خسته‌بند دیگر نماینده گیلان در مجلس در واکنش به گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه رئیس‌جمهور اظهار کرد: وضعیت دولت در بخش‌های مختلف کشور، وضعیت جالبی نیست و با ضعف‌هایی همراه است.

وی با بیان اینکه وضعیت کشور در ماه‌های نخست دولت دوازدهم مکدر است، افزود: باید به دولت کمک کرد تا از مسیر پرپیچ‌وخمی که در مسیر رشد و نمو کشور وجود دارد، عبور کند.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخش زیادی از نیرو و توان دولت در ثابت ماندن تحریم‌های وضع‌ شده علیه ایران صرف شده، گفت: تحریم‌های شدیدی روزبه‌روز علیه جمهوری اسلامی ایران وضع می‌شد، اما با تلاش‌های صورت گرفته از سوی دولت از تحمیل تحریم‌های سنگین علیه ایران جلوگیری و در واقع می‌توان گفت پس از برجام اتفاق خاصی در کشور نیفتاده است.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از ناکامی دولت در شکوفایی حداقلی اقتصاد کشور خاطرنشان کرد: متأسفانه در بیشتر بخش‌های کشور از جمله مسکن و تولید با وجود اینکه پول‌های زیادی صرف شده، اما هنوز نتیجه‌ای حاصل نشده و اقدامات دولت ملموس نیست.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، مسبب ناکامی دولت در بخش تولید را سه مسئله عنوان کرد و افزود: دولت یا اعتبارات کشور را درست هزینه نکرده یا تولیدکننده نتوانسته اعتبارات را درست مدیریت کند و یا اینکه تولید محصول نهایی توجیه اقتصادی نداشته است.

خسته‌بند با تأکید بر اینکه دولت باید در بخش اقتصاد یک بازنگری داشته باشد، افزود: مسؤولان هر استان از جمله استانداران باید بررسی کنند تا بیابند چرا با پول و اعتباری که در اختیارشان قرارگرفته، اقدام قابل‌توجه و حداقل پیشرفت در حوزه اقتصاد صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه با پرداخت وام‌ها از سوی دولت به راه‌اندازی مجموعه‌های تولیدی و یا تزریق اعتبارات برای تقویت میزان تولید اتفاق خاصی عاید کشور نشده، تصریح کرد: آمارهایی که در رابطه با کاهش بیکاری داده می‌شود غیرواقعی است و اذعان همکاران ما در مجلس شورای اسلامی حکایت از نارضایتی و عدم جذب در بخش‌های مختلف دستگاه‌های دولتی، کارخانه‌جات و یا شرکت‌های مختلف دارد.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه دولت باید در چهار سال جاری حتماً برنامه‌ریزی صحیح و مدون برای اقتصاد کشور و کاهش بیکاری داشته باشد، گفت: هرساله بیش از ۸۰۰ هزار تا یک‌میلیون نفر به جمع بیکاران کشور از جمله بیکاران تحصیل‌کرده افزوده می‌شود، اما با ابراز تأسف باید گفت در بخش تولید و اشتغال با توجه به امکاناتی که در کشور وجود دارد، اقدامی نشده است.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی از عزم دولت در پرداختن به اقتصاد مقاومتی ابراز خرسندی کرد و افزود: خوشبختانه دولت تازه به این باور رسیده که اقتصاد مقاومتی در کشور قابلیت اجرایی دارد و نباید برای رشد و توسعه اقتصاد به بیرون از مرزها دل‌خوش کند.

خسته‌بند از تحریم‌های دلسوزانه و داخلی هم گله‌مند شد و گفت: برخی از افراد تحت عنوان کارشناس و حتی به‌عنوان دلسوز برای پروژه‌های عمرانی و تولیدی و صنعتی اظهارنظر و سنگ‌اندازی‌هایی می‌کنند که بنده معتقدم تا زمانی که خود را از تحریم داخلی نجات ندهیم، رفع تحریم خارجی هم هیچ اتفاقی نمی‌تواند برای ما ایجاد کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به موفقیت‌های حاصله کشورهای توسعه‌یافته با تأکید بر توان داخلی افزود: کشورهای توسعه‌یافته سال‌ها هست که با تکیه‌بر توان داخلی و اقتصاد مقاومتی پایه‌های اقتصاد کشور خود را مستحکم کرده‌اند اما متأسفانه ما شاهد رکود پروژه‌های عمرانی و توقف آن‌ها هستیم.

مهرداد بائوج لاهوتی، عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس نیز دراین‌باره اظهار کرد: دیدگاه ما این بود که دولت اقدامات ویژه‌ای در حوزه اقتصادی داشته باشد اما من نمره قابل قبولی به دولت در حوزه اقتصادی نمی‌دهم.

وی با انتقاد از صادرات و واردات در کشور و تأکید بر حمایت از تولید، افزود: به هر شکل ممکن واردات ادامه دارد و حمایت از تولید داخلی پایین است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی به موضوع واردات برنج در چند روز اخیر اشاره کرد و گفت: با تلاش نمایندگان شمالی ازجمله گیلان حجتی، وزیر جهاد کشاورزی را مجاب کردم تا ثبت سفارش را لغو کند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در واردات برنج، خاطرنشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی اعلام می‌کند ۵۰۰ هزار تن برنج موردنیاز کشور است اما تاکنون یک‌میلیون تن برنج وارد کرده‌اند.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در خانه ملت با تأکید بر اینکه منطق دولت و وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با واردات بی‌رویه برنج صحیح نیست، تصریح کرد: وقتی از حجتی سؤال می‌کنیم برنج واردشده اضافه نیست، تائید می‌کند که اضافه است اما مدعی است که مقصر واردات خودش نیست، بلکه جهانگیری هست که بر واردات برنج نقش دارد.

بائوج لاهوتی با اشاره به لغو دستور واردات برنج از سوی شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، خاطرنشان کرد: گرچه وزیر صنعت ثبت سفارش‌ها را متوقف کرده اما همچنان یک‌میلیون تن برنج در لیست سفارش‌ها باقی است و باید وارد شود.

وی با بیان اینکه دولت دوازدهم در چندماهه نخست با کاهش صادرات مواجه بوده، گفت: نگاه ما این بود که دولت واردات خود را کاهش بدهد اما در شش ماه نخست سال با افزایش واردات همراه بوده‌ایم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه عملکرد دولت نشان می‌دهد ما به مسیر درستی در حال هدایت نیستیم، تصریح کرد: اتفاقی که بتواند منجر به یک تحول اقتصادی بشود پیش رو دولت نیست و دولت آینده‌ای مبهم را سپری می‌کند.

ولی داداشی نماینده آستارا در خانه ملت با تأکید بر واقع‌نگری در بیان عملکردهای دولت اظهار کرد: باید به عملکرد صدروزه دولت منصفانه نگاه کرد چون در کارنامه دولت هم نقاط مثبت و هم نقاط منفی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه در کارنامه دولت نقاط منفی زیادی وجود داشته و بارزترین آن اشتغال‌زایی است، تصریح کرد: دولت با توجه به وعده‌های انتخاباتی داده‌شده تاکنون در راستای اشتغال‌زایی کارنامه موفقی از خود ارائه نکرده است.

نماینده مردم شهرستان آستارا در مجلس شورای اسلامی ریشه‌کن کردن معضل بیکاری را مستلزم همت ملی و مشارکت همگانی و دانست و خاطرنشان کرد: برای برطرف شدن معضل بیکاری جوانان تحصیل‌کرده باید فرهنگ اشتغال در بین مسئولین عالی‌رتبه کشور و اقشار مختلف مردم ایجاد شود.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان با اشاره به اینکه انتظار نمایندگان مجلس از دولت دوازدهم این است که بحث اشتغال‌زایی را به‌صورت جدی دنبال کند، بیان کرد: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در بحث قانون‌گذاری، نظارت و حمایت از سرمایه‌گذاری آمادگی کمک به دولت رادارند.   

محمدصادق حسنی نماینده رشتی مجلس شورای اسلامی از حقوق ضایع‌شده گیلان در گزارش روحانی انتقاد و اظهار کرد: رئیس‌جمهوری در گزارش عملکرد صدروزه دولت حتی یک جمله هم در حوزه کشاورزی نگفت و فقط به گزارش کوتاهی در خصوص گندم بسنده کرد.

وی با تأکید بر اینکه در حق کشاورزان به‌شدت ظلم می‌شود، افزود: از یک ‌طرف ما اجازه نمی‌دهیم که کشاورز تغییر کاربری بدهد و تأکید هم می‌کنیم برنج بکارد، از طرفی دیگر موقع برداشت محصول و فروش برنج، برنج وارد می‌کنیم و مورد رنج برنج‌کاران می‌شویم.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه دولت با واردات برنج به کشاورزان ظلم می‌کند، گفت: دولت باید دست کشاورزان را در صورت عدم پشتیبانی و حمایت باز بگذارد و اجازه بدهد که ماهیت زمین‌های کشاورزی را خودشان مشخص کنند و اگر می‌خواهند تغییر کاربری دهند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وقتی برنج‌کار زمین خود را شالی می‌کارد اما با بی‌توجهی دولت مواجه می‌شود بهتر است زمین‌های خود را تغییر کاربری بدهد، خاطرنشان کرد: وقتی کشاورز برنج هم می‌کارد اما از سوی دولت حمایتی نمی‌شود، هیچ لزومی نمی‌بینم که اجباری برکشت برنج باشد.

منوچهر جمالی عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی نیز رابطه با گزارش رئیس‌جمهوری اظهار کرد: موفقیت‌هایی که تاکنون دولت کسب کرده نتیجه تلاش‌های همه دست‌اندرکاران دولت در بخش‌های مختلف بوده است که جای تقدیر و تشکر دارد.

وی با تأکید بر اینکه دولت باید دقت، وقت، از خودگذشتگی، همراهی و هماهنگی بیشتری برای توسعه همه‌جانبه کشور داشته باشد، افزود: نباید ملت منتظر باشند تا در طول صدروزه اول خدمات‌رسانی دولت همه‌چیز آماده باشد گرچه باید تلاش‌ها در همه ابعاد دولت بیشتر و تقویت بشود.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در خانه ملت گفت: باید ماحصل گزارش صدروزه و یا یک‌ساله دولت باید حل مشکلات و معضلات مردم باشد.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه مردم در شرایط کنونی دچار مشکلات فراوان هستند و شرایط را با صبوری تحمل و سپری می‌کنند، گفت: انقلاب برای مردم است و ملت نیز همیشه پشت سر رهبری درحرکت و حامی انقلاب بوده اما شرایط آن‌ها به دلایل مختلف بسیار سخت شده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به بیکاری گسترده در کشور افزود: در یک خانواده از یک تا سه نفر بیکار هستند و به لحاظ اقتصادی حداقل‌های یک خانواده توسط سرپرست خانوار تأمین نمی‌شود که دیدن این مسائل و معضلات بسیار سخت است.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه لازم است کل نظام با حرکت جهادی دست‌به‌دست هم دهند و مشکل مردم را حل کنند، تصریح کرد: باید برای مردم کاری انجام شود که در کنار سالم بودن، به‌دوراز فساد اداری، مالی و غیره رقم بخورد.

جمالی افزود: اگر مشکلات مردم کوچک شمرده شود یقیناً با رشد فزاینده مشکلات مواجه خواهیم بود و در آینده حل مسائل اقتصادی مردم سخت‌تر می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه بهتر شدن شرایط مردم با سپری شدن روزها در کنار تلاش همه‌جانبه دولت رقم نخورده، افزود: مراجعه حضوری مردم به نمایندگان، مراجعه به دفتر، تماس‌های مکرر و سایر راه‌های ارتباطی ملت با وکلای خود بیانگر وجود مشکلات زیاد در حوزه اقتصادی است.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه وقتی سالی به نام اقتصاد مقاومتی، تولید – اشتغال نام‌گذاری می‌شود باید در حوزه اقتصادی بیشتر کار و تلاش شود، خاطرنشان کرد: متأسفانه اختلافات سلیقه‌ای در بین افراد و گروه‌های جامعه که همه شاکله یک خانواده را تشکیل می‌دهند موجب کندی خدمات عمومی به مردم می‌شود.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس با تأکید بر اینکه باید نحوه ارائه خدمت به مردم جدی‌تر گرفته شود، گفت:  مسئولین باید توجه بیشتری به مردم داشته باشند و ضرورت دارد کارها به‌صورت جهادی برای مردم انجام شود و در کنار آن فرصت‌ها را نیز مغتنم بشماریم و در جهت خدمت به مردم و از دست ندهیم.

وی با تأکید بر اینکه نباید برای بهتر شدن اوضاع کشور تأخیر داشت و ادامه اختلافات و مناقشات بین آحاد جامعه و مسئولان هیچ‌گاه به صلاح مردم نیست، تصریح کرد: همه قوا موظف هستند تا برای مردم خدمت بیشتری انجام دهند و اگر فرصت از دست برود یقیناً با مشکل مواجه می‌شویم.

بی‌شک آنچه رئیس‌جمهوری در گزارش‌های خود به آن اذعان داشته با آنچه نمایندگان و ناظران مردم به آن تأکید دارند بیان تناقض‌گویی‌ها و موجی از نارضایتی‌ها در بین مردم است.

بزرگ‌ترین خواسته مردم و شاید عاملی که باعث شد مردم مجدداً به رئیس‌جمهوری اعتماد کنند، وعده‌ای بود که روحانی به مردم برای حل مسائل اقتصادی، رفع تنگدستی‌ها و گشاد شدن سفره مردم بود.

آنچه مورد اتفاق نمایندگان گیلان در ارزیابی اقدامات انجام‌شده دولت مطرح شد، انسجام دولت در افزایش خدمات‌رسانی به مردم ازجمله درزمینهٔ افزایش ظرفیت اشتغال و کاهش بیکاری است و علاوه بر آن نمایندگان مردم گیلان در خانه ملت تأکید دارند تا طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی در کشور باقدرت و قوت بیشتری ادامه پیدا کنند تا سطح رضایتمندی آن‌ها افزایش یابد.

ضعف‌های دولت در حوزه بهداشت و درمان و نامتوازن توزیع شدن اعتبارات، توقف پروژه‌های عمرانی کشور و از همه مهم‌ترین ناکارآمدی دولت در ارائه الگوی کارآمد برای عبور از بحران اقتصادی و بهبود یافتن کسب‌وکار مردم بزرگ‌ترین موانعی است که دولت با آن روبرو است که عزم جدی دولت برای حرکت جهادی برای رفع تحریم‌های داخلی و سرعت بیشتر در خدمات‌رسانی به مردم را می‌طلبد.

دولت باید با اتکا بر نخبگان جامعه و الگوی اقتصاد مقاومتی که تنها راه اقتصاد کشور برای عبور از بحران‌ها هست را در پیش بگیرد و مانع از رشد نارضایتی‌ها در بین توده مردم و گفتاردرمانی شود.

انتهای پیام/ذ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *