گندم‌کاران قروه‌ای چشم به‌راه پرداخت مطالبات خود از سوی دولت

به گزارش خبرگزاری فارس از قروه، با وجودی که بارها وعده‌های سرخرمن به گندم‌کاران قروه‌ای داده شده اما تاکنون حاصل دسترنج خود را نگرفته‌اند و شاید همین موجب شده تا طبع آنان لطیف‌تر شده و این بار با زبان شعر خواسته خود را به گوش دولت برسانند.

الله کرمی از کشاورزانی است که چشم به راه پرداخت مطالبات به نشست کشاورزان قروه با نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، آمده بود.

این کشاورز در نشست بررسی مشکلات بخش کشاورزی که با حضور اعضای خانه کشاورز و جمعی از کشاورزان قروه‌ای برگزار شد، مسوولین واقعی بخش کشاورزی را کسانی دانست که حداقل یک بار پایشان به مزرعه خورده باشد و پس از آن با قرائت شعری، گلایه خود و دیگر کشاورزان را از دولت اعلام کرد.

در این میان برخی دیگر از گندم‌کاران هم می‌گویند به بن‌بست مالی خورده‌اند و خواستار تسریع در پرداخت بهای گندم خود هستند.

نادری یکی از همین کشاورزان، از نداشتن پول برای خرید بذر گندم سخن می‌گوید و نسبت به عدم پرداخت مطالبات گلایه دارد.

کشاورز دیگری که ۴۰ میلیون تومان از دولت برای پول گندم خود طلب دارد، اظهار می‌دارد: برای پرداخت پول آب و برق و گاز و تلفن خود با مشکل روبروست و خواستار تسریع در عملی شدن وعده‌های پرداخت شد.

گندمکاران شهرستان قروه امسال بیش از ۱۵۰ هزار تن محصول به مراکز خرید دولتی تحویل داده‌اند که برآورد ریالی مطالبات آنان از دولت بابت این حجم از محصول، به گفته رئیس خانه کشاورز قروه بیش از ۱۸۰ میلیارد تومان است.

ابراهیم ضیایی با بیان اینکه نقش کشاورزان قروه‌ای در اقتصاد را نمی‌توان نادیده گرفت، اظهار داشت: کشاورزان اکنون چشم انتظار پرداخت پول گندم هستند تا فصل جدید کشاورزی را با کشت محصولات پاییزه آغاز کنند.

وی کشاورزی منطقه را به دلیل کمبود منابع آبی در معرض نابودی دانست و افزود: هزار و ۴ حلقه چاه کشاورزی در قروه وجود دارد که بخش اعظم آن مجهز به کنتور هوشمند شده است اما کشاورزان از نحوه سهمیه بندی گلایه مند هستند.

به گفته ضیایی، باید سازوکار لازم برای حمایت از بخش کشاورزی فراهم شود تا تولید دچار رکود و نابسامانی نشود.

نماینده مردم قروه و دهگلان از پیشنهاد کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی مبنی بر جبران خسارت دیرکرد پرداخت بهای محصولات کشاورزی از سوی دولت خبر داد.

علیمحمد مرادی اظهار داشت: این پیشنهاد که در صحن علنی مجلس شورای اسلامی نیز مطرح می‌شود، دولت را موظف به پرداخت دیرکرد در زمینه مطالبات کشاورزان می‌کند.

وی در ادامه از پیشنهاد دیگر این کمیسیون مبنی بر ممنوعیت خروج آب‌های سطحی از استانی به استان دیگر خبر داد و افزود: این طرح نیز به صحن علنی مجلس رفته و به قانونی برای حمایت از کشاورزان تبدیل می‌شود.

به گفته مرادی، طرح رایگان شدن برق دار کردن چاه‌های کشاورزی و نیز اجرای سیستم آبیاری تحت فشار نیز دیگر طرحی است که کمیسیون کشاورزی آن را بررسی و به صحن علنی مجلس خواهد فرستاد.

وی در زمینه پرداخت مطالبات گندم‌کاران نیز اظهار داشت: بنا بر اظهارات وزیر جهاد کشاورزی، این مطالبات تا پایان شهریور پرداخت می‌شود که در صورت عدم عمل به این تعهد، نمایندگان به صورت قانونی وارد عمل می‌شوند.

چند روز بیشتر تا پایان شهریور باقی نمانده است و کشاورزان کردستانی همچنان منتظر هستند تا وعده پرداخت مطالبات آنان، شاید این بار رنگ وقاعیت به خود بگیرد.

شهریور هم رو به پایان است….

انتهای پیام/۷۹۰۰۹/ج۴۰/

http://fna.ir/D7P3JL

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *