۱۰ درصد بودجه دانشگاه‌های آزاد کشور از مسیر غیر شهریه تامین می‌شود/ کاهش چشمگیر شهریه‌های دانشگاه آزاد در سال آینده

عبدالرسول پور عباس امروز در حاشیه بازدید از دانشگاه آزاد اسلامی واحد سبزوار در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سبزوار اظهار کرد: امسال دانشگاه آزاد اسلامی حرکت جدیدی در زمینهٔ توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور ایجاد کرده است و دانشگاه‌ها به سمت‌وسوی نسل‌های سوم و چهارم هدایت می‌شوند.

وی با بیان اینکه اهداف اصلی دانشگاه‌های آزاد اسلامی نسل سوم و چهارم توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان است و عمده بودجه‌های غیرشهریه‌ای این دانشگاه‌ها همانند دانشگاه‌های مطرح دنیا از این مسیر تامین می‌شود، افزود: طراحی سیستم تثبیت خاک رس، تولید بذرهای ارگانیک، ساخت ماشین‌های رباتیک و ساخت ماشین‌های غیر بنزینی از مهم‌ترین دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه‌های آزاد کشور است.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: زیرساخت جدیدی در دانشگاه‌های آزاد اسلامی طراحی شده است که دانشگاه چابک در سیستم‌های جهانی رقابت کنند.

پورعباس بیان کرد: در حال حاضر به دنبال خارج کردن دانشگاه‌ها از اتکا به بودجه‌های شهریه‌ای هستیم و دانشگاه‌ها به سمت درآمد‌زایی پایدار با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها حرکت کنند.

وی گفت: در سال آینده برای دانشگاه‌های آزاد کشور پیش‌بینی شده است که ۱۰ درصد بودجه از مسیر غیر شهریه‌ای تامین شود و با این جایگزینی شهریه دانشجویان نسبت به گذشته کاهش چشم‌گیری می‌یابد.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی یکی از چشم‌اندازهای این نهاد را تسهیل در تحصیل دانشجویان با شهریه‌های محدود دانست و افزود: طی دو سال اخیر با ارتقای منابع درآمدی دانشگاه‌ها به زودی شهریه‌های دانشگاه‌های آزاد اسلامی در سطح کشور کاهش یا به میزان صفر در برخی از رشته‌ها می‌رسد.

پورعباس ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی در برخی از واحدها با تعداد مازاد اعضای هیات علمی مواجه شده است و براساس شاخص‌های وزارت علوم مازاد نیروی کارمند، فضای آموزشی و عضو هیات علمی نسبت به تعداد دانشجو داریم.

وی بیان کرد: نیروهای مازاد دانشگاه‌های آزاد اسلامی به سمت شرکت‌های دانش‌بنیان هدایت می‌شوند.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی یادآور شد: شهرک‌های شفا برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان به زودی در تمامی استان‌ها راه‌اندازی می‌شود و زیرساخت‌های ایجاد شهرک شفا همانند اختصاص زمین، برق، آب و گاز فراهم شده است.

انتهای پیام/ج/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *