۳ کانون مهم تهدید این‌ روزهای انقلاب/ چرا امروز رهبری انقلاب از دوران امام(ره) سخت‌تر است؟

به گزارش خبرگزاری فارس از شاهرود، حجت‌الاسلام‌والمسلمین «علی سعیدی‌شاهرودی» نامی آشنا در میدان فعالیت‌های انقلابی و شکل‌گیری، تکامل و ثبات نظام اسلامی است.

او در سال ۱۳۲۹ در شهرستان شاهرود متولد شد. سال‌ها نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود. امروز رئیس دفتر عقیدتی و سیاسی فرمانده کل قوا است و یار دیرین امام و رهبری لقب دارد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی سعیدی‌شاهرودی در سال ۱۳۴۳ وارد حوزه علمیه قم شد و دو سال از تحصیلات حوزوی خود را در مدرسه علوی گذراند و در سال ۱۳۴۵ به مدرسه حقانی رفت.

این دانش‌آموخته مدرسه حقانی در سال ۱۳۶۲ از سوی حضرت امام خمینی (ره) به‌عنوان رئیس حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعیین شد و نخستین رئیس حفاظت اطلاعات سپاه و به گفته خودش، بنیان‌گذار آن بوده است.

او بیش از ۹ سال در این جایگاه تلاش کرد، سپس به سازمان تبلیغات اسلامی رفت و از سوی رهبری به‌عنوان قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی منصوب شد و پس از ۸ سال در سال ۱۳۸۰ دوباره به سپاه بازگشت و جانشین نماینده وقت ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، آیت‌الله موحدی کرمانی شد.

این‌روحانی شاهرودی در سال ۱۳۸۴ به‌عنوان نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد و تا چندی پیش در این سمت به انقلاب اسلامی ادای دین می‌کرد تا اینکه مسؤولیت ریاست دفتر عقیدتی و سیاسی فرمانده کل قوا به او واگذار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی سعیدی‌شاهرودی در همه این مدت، در کسوت امام جمعه موقت شاهرود نیز برای مردم دیارش خطبه می‌خواند و موعظه داشت.

فرارسیدن سالروز ارتحال حضرت امام خمینی (ره) بهانه‌ای شد تا با این یار دیرین امام و رهبری به گفت‌وگو بنشینیم.

مرد بزرگی بعد از امام، کشتی عظیم انقلاب را در اقیانوس مواج منطقه و جهان مدیریت کرد

فارس: امروز سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) و همچنین آغاز زعامت رهبر معظم انقلاب است. وظیفه ما در قبال پاسداشت این مناسبت‌های مهم چیست؟

سعیدی: ارتحال امام خمینی (ره) و آغاز رهبری مقام معظم رهبری مناسبت‌های مهمی است که باید به‌خوبی این مناسبت‌ها را گرامی داشت. مردم باید در آیین‌های ویژه این روزها با شکوه هر چه تمام‌تر حاضر شوند.

بعد از ۱۰ سال زعامت حضرت امام خمینی (ره) و امروز بعد از ۲۹ سال که مرد بزرگی بعد از امام، این کشتی عظیم را در اقیانوس مواج منطقه و جهان مدیریت کرده‌اند، نظام اسلامی شرایط خوبی دارد.

فارس: بدون تردید این‌گونه است؛ اما عصر امام راحل با عصر رهبر معظم انقلاب بدون شک تفاوت‌هایی دارد. این تفاوت‌ها را بیشتر در چه مواردی می‌دانید؟

سعیدی: مهم‌ترین ملاک برای ارزیابی، مقایسه عملکرد مردم در دو دوره رهبری است که مهم‌ترین مشکل بشر شاید همین باشد.

انتقال رهبری اول به رهبری دوم یک پیچ بسیار سخت و خطرناک است که هم آزمونی سنگین برای خواص و هم برای مردم محسوب می‌شود.

واقعیت مطلب این است که یک جهت افقی را تدبیر ذات الهی در برمی‌گیرد و یک جهت عمودی که مربوط به همه انسان‌های روی کره زمین است، را زیرپوشش خود قرار می‌دهد و همه انسان‌ها در عصر خودشان تکالیف خاصی دارد و خداوند آن تکالیف را متناسب با عصر خودشان طلب می‌کند.

امت مسلمان ایران حتی از مردم عهد رسول‌الله (ص) هم بهترند

فارس: امام راحل می‌فرمودند «من با جرأت مدعی هستم که ملت ایران و توده میلیونی آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول‌الله (ص) و کوفه و عراق در عهد امیرالمؤمنین و حسین بن علی (ع) هستند»؛ نگاه شما به نقش خواص در دوران انقلاب اسلامی چگونه است؟

سعیدی: بله کاملاً درست است. اگر می‌خواهیم عملکرد یک امت را بررسی کنیم، باید با امت‌های گذشته قیاس کنیم.

حتی در داستان موسی بن عمران (ع) و هارون، هر دو نصب الهی و حجیت داشتند و فرقی بین موسی (ع) و هارون نبود؛ اما خواص و مردم بین این دو نفر فرق گذاشتند و نسبت به موسی (ع) تبعیت و نسبت به هارون تمرد و طغیان داشتند.

مقایسه عصر پیامبر اعظم (ص) و حضرت علی (ع) نیز قابل توجه است. تفاوت خاصی بین ویژگی‌های پیامبر گرامی اسلام (ص) و امام علی (ع) نبود؛ جز در مسأله وحی.

پیامبر گرامی اسلام (ص) اذعان فرمودند که تو می‌شنوی و می‌بینی، آنچه را من می‌بینم، الا که پیغمبر بعد از من نیستی و در میزان تبعیت بین امام علی(ع) و پیامبر گرامی اسلام(ص) تفاوتی نبود، اما خواص بین مردم فاصله انداختند و از پیامبر اطاعت؛ اما بعد از رحلت ایشان، از جانشینش سرپیچی کردند.

زیارت عاشورا، سند خیانت یک امت را نشان می‌دهد. پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمان داده بودند تا مردم تبعیت از علی(ع) را در دستور کار داشته باشند؛ اما با کمال تأسف مردم مسیر دیگری رفتند و ارزیابی رفتارهای امت پیامبر اسلام(ص) بسیار منفی است.

اگر امروز ۶ میلیارد نفر در کره زمین زندگی می‌کنند و یک میلیارد نفر مسلمان هستند و بقیه ادیان دیگری دارند، به اشتباهات و خطاهای مردم و خواص آن روز، حادثه عاشورا و خیانت یاران امام حسن(ع) و دیگر ائمه برمی‌گردد که اشتباهات آن مردم در دوره اخیر هم تأثیر گذاشته است.

عصر امام، عصر بزرگ‌ترین تحول در سطح منطقه و دنیا بود

فارس: در همین شرایط، فردی به نام امام خمینی(ره) برخاستند و انقلابی شکل گرفت که بسیاری از معادلات را بر هم ریخت. عصر کنونی را در عملکردها چطور ارزیابی می‌کنید؟

سعیدی: عصر خودمان، عصر طلایی و در تاریخ نمونه‌اش کم است. دوره کنونی، عصر بی‌نظیری است و آنچه اتفاق افتاده، در هیچ تاریخی رخ نداده است.

معنای این سخنان برتری ما از امت‌های دیگر نیست؛ بلکه فرآیندی برای ظهور اتفاقی می‌افتد که جزو عجایب روزگار بشر خواهد بود.

عصر امام، عصر بزرگ‌ترین تحول در سطح منطقه و دنیا بود. اگر مقایسه‌ای بین انقلاب‌های ناموفق و موفق و ابتر و موفق کامل داشته باشیم، به موارد متعددی پی می‌بریم.

فارس: انقلاب‌هایی نظیر فرانسه و شوروی هم رخ  دادند و از بزرگی این انقلاب‌ها هم سخن‌ها گفته شده است. انقلاب اسلامی در مقام مقایسه با این انقلاب‌ها چه ویژگی‌هایی دارد؟

سعیدی: انقلاب کبیر فرانسه و شوروی کامل بود؛ اما کامل‌ترین انقلاب‌ها، انقلاب امام راحل بوده است که منشأ تحولات عظیم در ایران، غرب آسیا و سطح بین‌الملل شد و توانست بزرگ‌ترین تحول را ایجاد کند.

کسینجر، یهودی کهنه‌کار آمریکایی می‌گوید «انقلاب ایران یک سونامی برای بشر بود و تحولاتی به وجود آورد که نمی‌توان عقبه آن را محاسبه کرد و گسترده‌ترین و عمیق‌ترین انقلاب مردمی بود و پیامدهای عجیب و غریبی دارد».

امام راحل، آنچه در توان داشت، انجام داد

فارس: امام راحل در چه بخش‌هایی مهم‌ترین اقدام را صورت داد تا تحولات امروز راهبری شود؟

سعیدی: امام راحل، آنچه در توان داشت، انجام داد و ۱۰ سال رهبری کرد و ساختار نظام را شکل داد.

امام خمینی (ره)، شورای نگهبان، مجلس خبرگان رهبری، قانون اساسی و تحولات منطقه و بین‌المللی را شکل داد و همه این‌ها از آثار و برکات انقلاب امام بود؛ اما فقط این انقلاب به ۱۰ سال رهبری امام محدود نمی‌شود و باید تداوم داشته باشد.

آنچه در گذشته می‌بینیم، مرحله پیروزی، استقرار و استکمال انقلاب است. انقلاب‌های توحیدی در مراحل مختلف آمدند؛ اما در استکمال نتوانستند، ادامه دهند.

انقلاب حضرت موسی (ع) پیروز شد؛ اما استمرار پیدا نکرد. پیامبر گرامی اسلام (ص) انقلابش پیروز شد و استقرار پیدا کرد.

انقلاب امام خمینی (ره)، به شکل صحیح به رهبری دوم رسید؛ اما متأسفانه در عصر امام علی (ع) این اتفاق نیفتاد و جامعه دچار شکاف شد و به حکومت موروثی، ضد دینی و اموی تبدیل شد و دیدیم که چه فجایعی را ایجاد کرد.

پیروزی، استقرار، استمرار و استکمال؛ ۴ مرحله گذار انقلاب اسلامی

فارس: پس به عبارتی، انقلاب اسلامی در طی مراحل مختلف خود موفق‌تر عمل کرده است؟

سعیدی: انقلاب اسلامی چهار مرحله مهم را طی کرده است. پیروزی، استقرار، استمرار و استکمال، چهار مرحله گذار انقلاب اسلامی است.

هنر ملت و رهبری این بود که مرحله چهارم اتفاق افتاد که در انقلاب‌های دیگر در کار نبود؛ چون جامعه با شکست و شکاف در انتقال به مرحله دوم رهبری مواجه شد؛ اما در انقلاب اسلامی، دو عامل پیوند خورد که شامل تدبیر و هوشمندی رهبری و مردم بود.

هم رهبری و هم مردم متوجه شدند که اتفاقات گذشته نباید تکرار شود و اگر امروز در صحنه منطقه غرب آسیا و بین‌الملل به قله‌های بلندی دست پیدا کردیم، به خاطر امت و امام گذشته و امروز است.

پیچ خطرناکی را طی کردیم

فارس: شرایط پس از رحلت امام خمینی (ره)، شرایط خاصی بود. بسیاری از دشمنان خارجی و معاندان داخلی و اذناب رژیم گذشته تصورشان این بود که انقلاب اسلامی پس از امام راحل دچار دست‌اندازهای جدی خواهد شد و این‌طور نشد. رمز این موفقیت در چه بود؟

سعیدی: پیچ خطرناکی را طی کردیم. در دوران گذار رهبری از امام خمینی (ره) به مقام معظم رهبری، متغیرهایی را شاهد هستیم که خیلی قابل بحث است.

مسائل پیچیدگی مهمی داشت. اگر امام نبود، انقلاب را به باد می‌دادند و استخوان‌های انقلاب تاکنون پوسیده بود.

سخت‌ترین کار امام راحل، حل کردن غائله‌های مختلف بود. هدایت‌های الهی اینجا نقش اساسی داشت.

هیچ کس باور نمی‌کرد که این‌قدر رهبری بعد از امام راحل تفاوت داشته باشد؛ اما به هر حال زمینه فراهم شد و بار سنگین بر دوش رهبری قرار گرفت.

فارس: یعنی از دید شما، پیچیدگی‌های عصر مقام معظم رهبری بیش از دوران امام راحل بود؟

سعیدی: قطعاً این پیچیدگی‌ها کمتر از دوران امام خمینی (ره) نیست و مدیریت در چنین شرایطی، این عظمت رهبری را می‌رساند.

پایان جنگ، عصر سازندگی، حرکت به سمت تجمل‌گرایی، عقب راندن ارزش‌های دفاع مقدس و تغییر نسل‌ها متغیرهای مهم عصر مقام معظم رهبری است.

آرام آرام نسلی آمد که جنگ را ندیده بود و تحول عجیبی در نسل‌ها به وجود آمد و با نسلی که در کوران جنگ رشد کرد، تفاوت داشت.

تغییر وسیع در فناوری اطلاعات در زمان امام نبود و این کار رهبری را سنگین می‌کرد. رهبری این جامعه سخت‌تر است.

تغییر در وضع نبرد از سخت به نرم هم رخ داد. در این برهه، هم نبرد سخت را شاهد بودیم و هم نبرد نرم و ادبیات رهبری به سمت تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی و جنگ نرم سوق یافت و در زمان امام این ادبیات در کلام ایشان کمتر بود؛ چون جنگ نرم آن‌چنانی نبود و جنگ سخت بود.

جنگ نرم به مراتب کار را مشکل‌تر می‌کند

فارس: یعنی سختی این نبرد از جنگ سخت تحمیلی از سوی رژیم بعثی هم بیشتر است؟

سعیدی: جنگ نرم به مراتب کار را مشکل‌تر می‌کند؛ چون جنگ سخت سر و صدا دارد؛ اما جنگ نرم عرصه جامعه را در برمی‌گیرد.

متغیر دیگر، بروز چند جنگ منطقه‌ای است؛ در حالی که در زمان امام خمینی (ره)، یک جنگ رخ داد که با پیروزی ملت ایران تمام شد؛ اما در دوران رهبری انقلاب، ۹ جنگ منطقه‌ای داشتیم.

اگر لحظه‌ای غفلت می‌کردیم، این جنگ‌ها دامن‌گیر ما می‌شد. جنگ‌های عراق، افغانستان، ۳۳ روزه لبنان، جنگ علیه غزه و… رخ داد و مدیریت کردن انقلاب، نظام و کشور برابر تحولات عظیم و در عین حال انجام تکلیف در قبال مردم منطقه خیلی سخت بود؛ اما انقلاب را حفظ کردیم و رهبری آن را مدیریت کردند.

فارس: نقش دنیای استکبار در دشمنی‌ها و سنگ‌اندازی‌ها و خلق گروهک‌های تروریستی در منطقه تا چه حد پررنگ است؟

سعیدی: بحران پیدایش افراطی‌گری طالبان، القاعده و داعش در دوران رهبری انقلاب رخ داد. کشیده شدن این موارد از افغانستان به عراق و پیدایش داعش و جریان افراطی به نام اسلام هم صورت گرفت.

مدیریت کردن در چنین شرایطی کار سختی است و اگر ملت شبانه‌روز شکر خدا کنند، نمی‌تواند قدر نعمت ولایت را به جای آوردند و خداوند ایشان را ذخیره امت اسلام قرار داده‌اند.

مردم ایران خیلی مردانگی کردند؛ اگر رهبری فریاد می‌زنند که ترامپ غلط می‌کنی، به پشتوانه مردم است

فارس: نقش ملت ایران در دوران بعد از امام خمینی (ره) و صدور انقلاب تا چه اندازه پیش‌برنده بوده است؟

سعیدی: مردم ایران خیلی مردانگی کردند. اگر رهبری فریاد می‌زنند که ترامپ غلط می‌کنی، این عمق ایمان، باور و صلابت ایشان را می‌رساند که به پشتوانه مردم است.

پدیده‌ای دیگر که زمان رهبری انقلاب رخ داد، بیداری اسلامی بود و این بیداری اسلامی هر چند برخی سران کشورهای اسلامی نسبت به آن خیانت کردند؛ اما نقش مهمی در تحولات جهانی داشت.

تغییر جنگ تمدنی به جنگ درون‌تمدنی در دوران رهبری رخ داد که با حضور فیزیکی آمریکایی‌ها همراه بودند؛ اما آمدند و دیدند که جواب نمی‌دهد.

از این‌رو، تغییر رویه به جنگ نیابتی و درون کشورهای اسلامی، اختلاف و درگیری درونی رخ داد که خسارت‌های عجیبی داشت و هدفش ایجاد امنیت برای اسرائیل بود، در این راه هزینه‌ها کردند.

فارس: کشورهای مرتجع عربی در منطقه نیز در این مسیر همراهی کردند؟

سعیدی: بله. نیرو و پول کشورهای اسلامی به کار گرفته شد تا جنگ مستقیم را به جنگ نیابتی تبدیل کنند.

عربستان و خیانت آل‌سعود و امارات و برخی کشورهای منطقه در تاریخ کم‌نظیر است و به نیابت از آمریکا، پول، سلاح و نیروی انسانی را علیه سوریه، عراق و یمن به کار گرفتند و آمریکایی‌ها نظاره‌گر کشتارها بودند.

مدیریت کردن در چنین شرایطی کار سختی است

فارس: جدای از این موارد، هجمه شدید رسانه‌ای از سوی غرب هم وجود داشت. روند گذار از این جنگ تمام‌عیار رسانه‌ای را چطور ارزیابی می‌کنید؟

سعیدی: واقعاً مردم ایران در تاریخ، افتخارات زیادی خواهند داشت و پیوند امت و امام معجزه‌آفرین است.

از متغیرهای مهم انقلاب، هجمه رسانه‌ای است و در این زمینه در بخش‌های فرهنگی، دینی و اسلامی ضربه می‌زنند و مدیریت کردن در چنین شرایطی کار سختی است.

مدیریت رهبر انقلاب در سه مرحله قابل بررسی است. رهبر معظم انقلاب اول پاسداری و صیانت از انقلاب کرده‌اند و ۲۹ سال است با تمام توان، میراث امام خمینی (ره) را حفظ کرده‌اند.

دوم، استقرار و استمرار مقاومت و نهادینه کردن این فرهنگ در منطقه بوده است. مقاومت را بومی‌سازی کردیم و خیلی مهم است که رهبر انقلاب، این فرهنگ بومی را به کشورهای دیگر منتقل می‌کنند و امروز در عراق، سوریه، لبنان و غزه فرهنگ مقاومت بومی شده است.

عصبانیت امروز نظیر بن سلمان به خاطر عظمت انقلاب تشیع است

فارس: همین فرهنگ سبب عصبانیت حکومت‌های خودفروخته منطقه و عصبیت غربی‌ها شده است؟

سعیدی: عصبانیت امروز نظیر بن سلمان به خاطر عظمت انقلاب تشیع است. رژیم پوسیده‌ای مدعی رهبری اسلام با تابلوی وهابیت است؛ اما رهبری ما، مکتب تشیعی را در جهان ایجاد کردند و این عصبانیت به خاطر آن است.

این فرآیند ادامه دارد و ما امروز امانتی داریم که باید از آن پاسداری کنیم و در آزمون بسیار سنگینی قرار داریم.

رهبری با مشکلات عجیبی روبه‌رو بوده‌اند و گاهی تحمل می‌کنند و اظهار نمی‌کنند و با سرانگشت تدبیر امور را اداره می‌کنند.

اگر مسؤولان به توصیه‌های رهبری گوش می‌کردند، امروز وضع ما بهتر بود و چالش‌های امروز را نداشتیم.

اصل انقلاب در معرض خطر است

فارس: مهم‌ترین تهدیدهای امروز نظام اسلامی را در چه مواردی می‌دانید؟

سعیدی: سه کانون تهدید انقلاب اسلامی امروز باید مد نظر قرار گیرد. اول اینکه اصل انقلاب در معرض خطر است.

دوم، ولایت فقیه و شخص ولی‌فقیه بوده و بیشترین فشار روی ایشان است.

سوم، قدرت دفاعی ماست و فشار امروز روی سپاه پاسداران است و باید متوجه باشیم و وظیفه خود را انجام دهیم.

فارس: به‌عنوان پرسش آخر، شما شاهرودی هستید و در عین حال مسؤولیت امامت جمعه این شهر را هم بر عهده دارید. مردم شاهرود در فرایندهای مختلف انقلاب تا چه حد تأثیرگذار بوده‌اند؟

سعیدی: پرونده درخشان مردم شاهرود در طول عمر انقلاب مثبوت است. پرونده مردم شاهرود خیلی خوب است.

در شب‌های قدر به پرونده‌های شخصی، شهرستانی و کشوری ما توجه می‌شود و بخش اجتماعی، بسیار مهم‌تر از فردی است.

انتهای پیام/ج/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *