۵٫۸ درصد جمعیت ۱۴ تا ۶۴ ساله کشور معتاد هستند

فرید براتی در بازدید امروز خود از مراکز درمانی اعتیاد بهزیستی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین از اعتیاد ۵٫۸ درصد جمعیت ۱۴ تا ۶۴ ساله کشور خبر داد و اظهار داشت: طبق آخرین شیوع‌شناسی اعتیاد حدود ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار مصرف‌کننده مستمر و تفننی مواد مخدر در کشور وجود دارد.

وی افزود: از هر ۲۰ نفر یک نفر در رنج سنی ۱۴ تا ۶۴ سال در کشور مبتلا به بیماری اعتیاد است.

سرپرست مرکز توسعه و پیشگیری درمان اعتیاد سازمان بهزیستی با تأکید بر تقویت و گسترش رویکرد پیشگیری  در حوزه اعتیاد خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تا کنون رویکرد پیشگیری در حوزه اعتیاد در دستور کار بوده و جزو اولویت‌های حوزه اعتیاد محسوب می‌شود اما همچنان در کشور با تخصیص اعتبارات کلان در حوزه درمان، بر بازتوانی معتادان توجه و تأکید شده است.

این مسؤول تغییر ذائقه مصرف‌کنندگان مواد مخدر را یکی از نشان‌های اثربخشی برنامه‌های پیشگیرانه در حوزه  اعتیاد دانست و گفت: از نتایج برآمده از آخرین شیوع‌شناسی اعتیاد در کشور تریاک و هروئین بالاترین رتبه مصرف و حشیش و گل در رتبه دوم و مواد محرک همچون شیشه رتبه سوم مصرف مواد مخدر  در کشور را داشته است.

براتی یکی از مهم‌ترین دلایل کم‌توجهی به رویکرد پیشگیری را طولانی بودن زمان اثربخشی و غیرقابل لمس بودن نتایج  آن در جامعه دانست و عنوان کرد: اغلب بخش‌های کشور از روند فعالیت‌های حوزه پیشگیری ناراضی هستند این در حالی است که تحقیقات نشان می‌دهد برنامه‌های پیشگیرانه بر بازار فروش مواد مخدر تأثیرگذار بوده است.

سرپرست  مرکز توسعه و پیشگیری درمان اعتیاد سازمان بهزیستی تشریح کرد: مصرف شیشه در سال‌های گذشته دارای  رتبه بالایی در مصرف مواد مخدر بوده و روند رو به رشدی داشته است که  این تغییر ذائقه، نشان از وجود الگوی تند و  چرخشی مصرف مواد مخدر داشته و حاکی از تأثیرگزاری برنامه‌های پیشگیری، آگاه‌سازی و کارزارهای شیشه بر بازار تولیدکنندگان و فروشندگان مواد مخدر در کشور دارد.

وی تقویت برنامه‌های کاهش آسیب و حمایت اجتماعی از خانواده‌های معتادان و بهبودیافتگان را اصلی‌ترین برنامه دفتر اعتیاد بهزیستی کشور در سال جاری ذکر کرد و گفت: گسترش طرح‌های اجتماع‌محور در محلات آسیب‌خیز و محیط‌های آموزشی و کاری در دستور کار این مرکز قرار دارد.

براتی با اشاره به بحث سلامت اجتماعی در برنامه ششم توسعه و واگذاری مسؤولیت کاهش شیوع، بروز و نرخ مواد مخدر به بهزیستی بیان کرد: با توجه به اهمیت موضوع اعتیاد در بحث سلامت اجتماعی این انتظار وجود داشت که به میزان لازم اعتبار در این حوزه تخصیص داده شود اما اعتبار تخصیص یافته متناسب با اهمیت و حجم برنامه نیست و همچنان تفاوت قابل توجهی در اختصاص اعتبارات در حوزه درمان و پیشگیری وجود دارد.

انتهای پیام/ج/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *