۸۵ درصد مخزن سد اکباتان پر است

منصور ستوده در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان اظهار کرد: در سال آبی ۹۷-۹۶، ۳۸۰ میلیمتر بارش برف و باران در سطح استان رخ داده که خوشبختانه وضعیت ذخایر آبی همدان با این بارش‌ها بهبود یافته است.

وی افزود: سال آبی ۹۵-۹۶ به میزان ۴۰۶ میلی‌متر بارندگی در سطح استان همدان رخ داد که این رقم در سال ۹۳، ۳۰۲ میلیمتر و در متوسط بلندمدت ۳۳۰ میلی‌متر بوده است.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای همدان با اعلام اینکه در حال حاضر ذخیره سدهای استان به ۸۲ میلیون و ۹۵۰ هزار مترمکعب افزایش یافته است، عنوان کرد: سد سرابی تویسرکان ۹ میلیون و ۳۰ هزار مترمکعب، سد کلان ملایر ۴۵ میلیون و ۱۷۰ هزار مترمکعب، سد آبشینه یک‌میلیون و ۴۵۰ هزار مترمکعب، سد شیرین‌سو ۶۰ هزار مترمکعب و سد اکباتان همدان ۲۸ میلیون و ۷۵۰ هزار مترمکعب ذخیره آبی دارند.

وی با بیان اینکه سد اکباتان همدان با کاهش ذخیره آبی نسبت به ماه‌های گذشته مواجه بوده است، تصریح کرد: حجم سد اکباتان در حال حاضر به ۲۸ میلیون و ۷۵۰ هزار مترمکعب رسیده و ۸۵ درصد از ذخیره سد پر بوده که این رقم سال گذشته ۱۰۰ درصد بوده است.

ستوده با اشاره به اینکه سد اکباتان سال آبی گذشته سرریز کرده است، عنوان کرد: در حال حاضر میزان ورودی سد اکباتان ۶ هزار و ۵۹۰ لیتر در ثانیه و میزان خروجی ۲۵۴ لیتر در ثانیه است.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال آبی تاکنون ۲۶ میلیون و ۸۰۰ هزار مترمکعب آب وارد سد اکباتان همدان شده است، بیان کرد: در مدت مشابه سال گذشته ۵۵ میلیون و ۴۰۰ هزار متر مکعب آب وارد شده بود که ۵۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی عنوان کرد: از ابتدای سال آبی امسال ۱۶ میلیون و ۶۹۰ هزار مترمکعب آب از سد اکباتان خارج شده که این رقم سال گذشته ۱۸ میلیون و ۱۸۰ هزار مترمکعب بوده است.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای همدان عنوان کرد: وضعیت منابع آبی استان نسبت به سال‌های گذشته با کاهش جدی مواجه بوده که انتظار می‌رود صرفه‌جویی لازم برای جلوگیری از بروز بحران توسط مردم انجام شود.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر ورودی سد سرابی تویسرکان ۵۷۸ لیتر در ثانیه است گفت: سد سرابی تویسرکان ۹ میلیون و ۳۰ هزار مترمکعب ذخیره داشته و میزان خروجی از آن ۸۰ لیتر در ثانیه بوده و پکیج تصفیه‌خانه برای تامین بخشی از آب تویسرکان در کنار این سد ایجاد شده است.

وی حجم سد کلان ملایر را ۴۵ میلیون و ۱۷۰ هزار مترمکعب اعلام کرد و اظهار کرد: میزان ورود آب به سد کلان ملایر هزار و ۴۱ لیتر در ثانیه بوده ولی هیچ خروج آبی در این زمینه نبوده است.

ستوده با بیان اینکه میزان بارش سال آبی گذشته در همدان بی‌نظیر بوده و در ۲۰ سال گذشته چنین بارشی رخ نداده است گفت: به طور متوسط سالانه ۶ میلیارد و ۳۸۸ میلیون مترمکعب حجم نزولات جوی استان همدان است ولی از سویی با ۶۷ درصد تبخیر در استان همدان مواجه هستیم.

وی حجم آب در دسترس استان پس از تبخیر را ۲ میلیارد و ۶۸۰ میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: سهم آب‌های زیرزمینی از این منابع تجدیدپذیر ۱٫۹۴۸ میلیارد مترمکعب و سهم آب‌های سطحی ۷۴۰ میلیون مترمکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با اشاره به اینکه همدان از ذخایر آبی مناسبی برخوردار است ولی باید صرفه‌جویی و رعایت الگوی مصرف در اولویت قرار گیرد، عنوان کرد: تلاش می‌کنیم برای پاییز امسال ذخیره مناسبی را در سدهای استان نگه‌ داریم.

انتهای پیام/و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *